Egy számtani sorozat 4. tagja 4, a 16. tagja 24, a 8 tagja- e ennek a sorozatnak?

2013. okt. 15. 16:36
 1/1 anonim ***** válasza:

4 = a1 + 3*d

24 = a1 + 15*d


20 = 12*d

d = 20/12 = 5/3


4 = a1 + 3*(5/3)

4 = a1 + 5

a1 = -1


8 = -1 + (n-1)*(5/3)

9 = (n-1)*(5/3)

9*(3/5) = n-1

n = 27/5 +1 nem egész szám. Nem tagja.


Más módszer. 8 = 24/3

-1, 2/3, 7/3, 12/3, 17/3, 22/3, 27/3, ... Nincs közte.


-KA-

2013. okt. 15. 16:48