MATEK van olyan szám prímszámon kívül ami nem osztható 2-vel,3-mal és 5-tel sem?


Ez volt a házi feladat kérdése:

1000 alatt hány szám van ami nem osztható *2-vel, 3-mal és 5-tel sem? Szerintem ezek csak a prímszámok, ezért megnéztem a prímszámokat 1-1000-ig és megszámoltam, kivontam 3-mat (mivel a 2,3,5 osztahtó *ezekkel) és így kaptam 158-at.

DE AZ EREDMÉNY 266.


AKKOR NINCS IGAZAM? NEM ÉRTEM! SEGÍTSETEK!


2009. nov. 28. 15:55
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
pl. 1, 49
2009. nov. 28. 16:18
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Azt írtad: "kivontam 3-mat (mivel a 2,3,5 osztahtó *ezekkel)"

Hogy lehetnek akkor azok prímszámok, ha oszthatók 2-vel,3-mal vagy 5-tel?

Akkor a listáról a 2-t, 3-t, 5-öt vontad ki, ugye?

Csak értelmezem a feladatot.(:

2009. nov. 28. 16:33
 3/8 anonim ***** válasza:
84%

Próbálj meg úgy gondolkodni, hogy vond ki az 1000 - ből azokat a számokat amik oszthatók 2-vel, ezek a páros számok ebből 1000-ig 1000/2 darab van azaz 500.

3-mal osztható számok 1000/3 darab egészre kerekítve azaz 333, de ebből minden 2. osztható 2-vel is amit már az 500-ba belevettél tehét azt kell megnézned, ami 3-mal osztható de 2-vel nem azaz 333/2 darab egészre kerekítve azaz 167 darab.

És 5-tel oszthatók meg 1000/5 darab van de ezek közül minden 2. osztható 2-vel, amit már az első résznél levontál és minden 3. osztható 3-mal amit a második résznél vontál le. Tehát ez 1000/5/3/2 darab egészre kerekítve azaz 33 darab.

A megoldás 1000-500-167-33=299


Gondold át nekem ez jött ki.

2009. nov. 28. 16:55
 4/8 anonim ***** válasza:
82%

Előző vagyok.

Gondolom egész számokról van szó.

2009. nov. 28. 16:58
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

elég az első 30 számot megvizsgálnod hogy osztható e valamelyikkel mert a többi ugyan úgy fog viselkedni ment ezek a számok, mert a következő állítások igazak:

1. 2|a <=> 2|a+b*30

{ha "a" osztható 2 vel akkor a+b*30 is osztható és ugyan ez igaz fordítva is: ha a+b*30 osztható 2 vel akkor a is}

2. 3|a <=> 3|a+b*30

3. 5|a <=> 5|a+b*30


(ez azt jelenti hogy pl.: ha 7 nem osztható 2,3,5-tel akkor 37, 67, 97 stb sem)


mivel az első 30 szám közül a következőkre igaz az állítás: 1,7,11,13,17,19,23,29 (8db szám)


így 1000=30*33+10 => 0<=b<33 esetén 1+b*30,7+b*30,... számok mint megfelelnek a feltételnek amiből 8*33db=264db van plusz az első 10 szám közöttieket egyszer kell számolni ez adja meg a 990 feletti megoldásokat: 991,997


ez összesen 266 ilyen szám


ha valamit nem értesz írj!

2009. nov. 28. 17:51
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

17:51-es vagyok


Az észrevételeddel kapcsolatban: olyan számokat keresel amelyek prímtényezős felbontásában nem szerepel a 2,3,5 szám, ezért a legkisebb olyan szám ami nem prím és mégsem osztható egyikkel sem az ezek után következő legelső prím négyzete lesz (49)

2009. nov. 28. 17:56
 7/8 A kérdező kommentje:
vagyis minden prímszámnak a négyzetét kell még nézni vagy mii?
2009. nov. 28. 20:14
 8/8 anonim válasza:
100%
Ha egy szám nem osztható se 2-vel, sem 5-tel, akkor 1,3,7,9-re végződhet. Ha ez előtte lévő két számjegy 00, akkor csak 1 és 7 megfelelő. A többi számban az első 2 számjegy 01-től99-ig változhat. Szám akkor osztható 3-mal, ha a számjegyeinek összege osztható 3-mal, ezért minden utolsó számjegyhez ezen számok 2/3-a, vagyis 66 jó. Ez összesen 4*66+2=266 ilyen szám.
2009. nov. 29. 12:52