Igazolja, hogy minden n eleme N esetén n³ + 2n osztható 3-mal!?

2011. jún. 20. 12:58
 1/6 anonim ***** válasza:
63%
n*(n+1)*(n+2) szorzatból egyszerűen kijön.
2011. jún. 20. 13:03
 2/6 anonim ***** válasza:
Na, sikerült?
2011. jún. 20. 14:59
 3/6 A kérdező kommentje:
Igen-igen, köszönöm! :)
2011. jún. 20. 15:10
 4/6 bongolo ***** válasza:

Nagyon jó az előző megoldás is, de éppen nemrég kérdezte valaki a teljes indukciót, és ez is egy jó példa arra:


Szóval teljes indukciós bizonyítás:


1) n=1 esetén: n³+2n = 1+2 osztható 3-mal, rendben.

2) feltesszük, hogy n=k esetén igaz a feltevés, tehát k³+2k osztható 3-mal.


3) Nézzük n=k+1-re:

(k+1)³ + 2(k+1) = (k³ + 3k² + 3k + 1) + (2k + 2)

= k³+2k + 3k²+3k+3

Az első két tag a 2) pont miatt osztható 3-mal, az utolsó három szintén osztható, tehát kész vagyunk a bizonyítással.

2011. jún. 20. 15:34
 5/6 anonim ***** válasza:

Az elsőhöz hasonló megoldás


Kis alakítgatás után adódik

n³ + 2n = (n -1)n(n + 1) + 3n

A jobb oldal első tagja három egymást követő szám, ezek közül az egyik biztos osztható 3-mal, a második tag egyértelműen osztható 3-mal, így az összegük is osztható 3-mal.


DeeDee

***********

2011. jún. 20. 17:14
 6/6 bongolo ***** válasza:

Elnézést a kérdezőtől, eszembe jutott egy sokadik bizonyítás is, remélem, nem sokallsz be tőle :-)


n³+2n = n(n²+2)


n háromféle lehet:

1) n=3k+0, osztható 3-mal, akkor egyértelmű, hogy n(n²+2) is osztható.

2) n=3k+1, ekkor n²+2 = (3k)²+2·3k + 1+2, ez is osztható

3) n=3k+2, ekkor n²+2 = (3k)²+2·3k·2 + 4+2, ez is osztható

2011. jún. 20. 17:44