Holnapra ez a fizika feladatot kellene megcsinálnom de nem tudom?


A talajhoz csuklósan rögzített rúd a vízszintessel 30°-os szöget bezárva, falnak támaszkodik. Mekkora erőt fejt ki a fal, ha a fal és a rúd között elhanyagoljuk a súrlódást, és a rúd súlya 15 N, hossza 2m.


2 feladat


Súlytalan 3 méteres rúd egyik végén 20 N súlyú a másik végén 30 N súlyú gömb van. a rúd mely pontjában tartható egyensúlyban?


3. feladat


A 30°-os lejtőn 20 N súlyú test van. Mekkora lejtőirányú erővel tartható egyensúlyban, ha a súrlodási együttható 0,2 ?


4. feladat


Több erőpár hatására gyorsulhat-e a test tömegközéppontja?



5. feladat


Labilis egyensúlyi helyzetben a test súlypontja elmozdításkor alacsonyabb vagy magasabb helyzetbe kerül?


6. feladat

Lengőteke golyójának tömege 1 kg . Mekkora erő feszití a golyőt tartó kötelet, ha a függölegestöl 30 ° -ra térítjük ki vízszintes irányú erővel?


Nagyon szépen köszönöm aki valamelyik feladatban segít...


2009. nov. 19. 21:34
 1/5 anonim válasza:
2.: A rudat öt felé elosztod, és a 30N súlyú gömbtől számított második ötödölő pont. Szólj, ha nem érted...
2009. nov. 22. 16:17
 2/5 A kérdező kommentje:
Nemértem :D :D
2009. nov. 22. 16:45
 3/5 anonim válasza:
O-----O => ez a 3 méteres rúd, rajta a két gömb. öt részre osztod. => -----. Ahol lesz az a pont, ahol egyensúlyban vannak az ez (I) => (30N)O--I---O (20N) Most már érted?
2009. nov. 22. 19:32
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha még érdekel, röviden leírok pár megoldást:


1. Fel kell írni rögzített csuklóra a forgatónyomatékokat, amiknek összege 0, mivel nyugalomban van a rúd. Vigyázni kell, hogy az erőkarok hogy vannak, érdemes ábrát készíteni, figyelve hogy a test súlya függőlegesen lefelé, míg a fal nyomóereje vízszintes irányban hat. Ebből a következő adódik:

15*gyök3/2=F*1


3. Fel kell írni a test súlyának lejtőirányú komponensét, illetve a súrlódási erő maximumát, ezek különbségével ha tartjuk, akkor éppen hogy nem mozdul még el (vagy éppen elmozdul, nézőpont kérdése:P):

F=20*sin(30)-20*cos(30)*0,2=10-3,464=6,536 N


5. Gondolom úgy vesszük, hogy csak a nehézségi erő hat. Ez esetben alacsonyabb helyzetben kerül, mivel onnan nem megy vissza az előző helyzetébe.


6. Hasonló a 3. feladathoz: mivel a kötél csak érintőirányú gyorsulást enged meg, a benne ébredő kényszererő olyan irányú, hogy kiejtse a nehézségi erő sugárirányú komponensét, vagyis F=m*g*cos(30)=annyi amennyi :P

2009. nov. 22. 21:38
 5/5 A kérdező kommentje:
Végre egy normális ember aki nem csak oltogatni tud:) Köszönöm szépen igen értem:) sokat segítettél.l
2009. nov. 23. 20:29