11 es fizika! Mi a válasz erre a kérdésre?


Mekkora a rugóállandója annak a rugónak, amelyben a 20 kg tömegű testnek 0,5 Hz a rezségsszáma? Mekkora a test legnagyobb sebessége, legnagyobb gyorsulása és mekkora a legnagyobb rugalmas erő, ha a rezgés amplitúdója 8 cm?


Tehat


m=20 kg

f=8 cm

a max=?

v max=?

Fr max=?

D=?


2011. nov. 7. 20:37
 1/7 anonim ***** válasza:
írd le tk hanyadik oldal,lehet megcsináltuk :D
2011. nov. 7. 20:55
 2/7 A kérdező kommentje:
Tankönyv, 23 dik oldal, 3 dik feladat
2011. nov. 7. 21:00
 3/7 bongolo ***** válasza:

Az adataidnál már van valami félreértés: f a frekvenciát szokta jelölni, nem pedig az amplitudót. Szóval f=0,5Hz és A=8 cm (nem tudom, "a max"-nak tanultátok volna? Simán nagy A szokott lenni.)


A harmonikus rezgőmozgásnál ezt a képletet kell tudni:

ω = √(D/m)

A frekvencia (f) és a körfrekvencia (ω) kapcsolata: ω=2πf


Jelenleg f=0,5 Hz, ebből ω kijön, abból pedig a D rúgóállandó. Számold ki, ugye menni fog?


A legnagyobb sebesség: v_max = A·ω

A legnagyobb gyorsulás: a_max = A·ω²


Az erő akkor a legnagyobb, amikor a kitérés a legnagyobb, vagyis A.

Tehát F_max = D·A


Ezekhez is megvannak már az adatok.

2011. nov. 8. 00:45
 4/7 bongolo ***** válasza:
Ja, nem írtam, hogy a mértékegységeket persze a szokásosakra kell átváltani. Most csak az amplitúdó nem olyan, váltsd át méterbe. Így a rugóállandó N/m lesz, a sebesség m/s, a gyorsulás m/s², az erő N.
2011. nov. 8. 00:50
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok.Mi így oldottuk meg órán:


m=20kg

f=0,5Hz

A=8cm=0,08m


D=?

Vmax=?

a max=?



D=m * w²

D=20*3,14²=197,192 N/m


w=2π * f=2*3,14*0,5=3,14


Vmax=A*w=0,08*3,14=0,2512 m/s


a max= a*w²=0,08*0,14²=0,788 m/s²

2011. nov. 8. 21:30
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségetek, ma tökéletes volt a hazim, csak nekem! ^^
2011. nov. 8. 21:38
 7/7 anonim ***** válasza:
ügyi vagy :D én sikkhülye vok belöle :D
2011. nov. 9. 15:10