Egyszerű fizika példa. Mi a válasz a kérdésre?


Egy 1,2 m széles ablaktól 200 m távolságra, vele párhuzamosan országút van. Mekkora a sebessége annak az egyenletesen mozgó autónak, amelyet az ablak mögül 2 m távolságból kitekintve, 4,8 s alatt látunk elhaladni az ablak előtt?


Példatárban az egyszerű feladatok közt van, és egész egyszerűen nem tudom megoldani. Ez megőrjít.:D Ha valaki lenne olyan kedves, és pár szóban leírná a megoldást, nagy hálás lennék.


OFF/: nem tudom miért kötözködik az gyakorikérdések.hu ennyit, had írjon már az ember olyan kérdést, amilyet szeretni...


2011. aug. 4. 23:49
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Te 2 méterre vagy az ablaktól, a kocsi tőled 202 méterre van


van egy egyenlő szárú háromszögünk veled, és az ablak 2 szélső pontjával, aminek minden oldala ismert


van egy másik háromszögünk, aminek magassága 202 méter


ebből arányossággal - mivel a 2 háromszög hasonló - ki tudod számolni, milyen hosszú utat látsz az ablakból


azt a távolságot teszi meg 4.8s alatt az autó, amiből már megadható a sebesség

2011. aug. 5. 00:46
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Magamtól nem jöttem volna rá.
2011. aug. 5. 12:38
 3/3 anonim ***** válasza:

Leírok egy másik módszert:

A felaat teljesen hasonló egy egyoldalú emelőhöz, melynek rövidebbik karja a szobába, hosszabbik karja az utcára esik.

Az emelő áttétele (módosítása) m=200/2=100


A fénysugár szobába eső sebessége: vb=s/t=1,2m/4,8m=0,25m/sec.


A jármű sebessége az emelő alkalmazásával:

vk=vb*m=25m/sec. (90km/h)

2011. aug. 5. 19:40