Mi a válasz a kérdésekre? (Fizika 9. osztály)


1. Kerékpáros halad két hegyi falu között. A két falu különböző magasságokban fekszik. A kerékpáros 30 perc alatt oda-vissza karikázott. Hegymenetben 10 km/h, lejtmenetben 40 km/h volt a sebessége. Milyen messze van a két falu?

2. 10 m magasan levő lámpa alatt 1,2 m/s sebességgel, 1,8 m magas ember halad el. Mekkora sebességgel mozog az árnyékának a végpontja? (itt a kérdést sem nagyon értem)

3. Két vonat halad egymás felé külön vágányokon. Egyenes pályán az egyiknek 72 km/h, a másiknak 54 km/h a sebessége. Amikor 50 km távolságra vannak egymástól, egyik vonatról galamb száll fel és egyenesen a másik vonat felé repül. Amikor azt elérte visszafordul az előző vonathoz, amikor azt elérte, ismét visszafordul és így tovább. Mekkora utat tesz meg a galamb a két vonat találkozásáig, ha sebessége 18 km/h?


2011. okt. 13. 16:34
 1/3 BKRS ***** válasza:

1)

Legyen a ket falu tavolsaga x km

hegymenetben es lejton egyarant x km-t megy oda-vissza.

x/10+x/40=0,5

4x+x=20

x=4km

2011. okt. 13. 16:36
 2/3 BKRS ***** válasza:

2)

Rajzolj abrat:

Egy derekszogu haromszog, az egyik befogoja vizszintes, masik fuggolegesen megy felfele.

A vizszintes ele mondjuk CA es a fenti csucsa B.

C van a derekszognel.

Huzz be valahol egy fuggoleges e egyenest a haromszogbe,

ez mondjuk az M pontban metszi az AB-t

es N pontban a CA-t.

CB = 10m

MN = 1,8m


Legyen NC = d


Na most ugy kepzeld el, hogy a CB szakasz adott,

meg az MN szakasz adott es ezekbol szerkeszted meg az A csucsot.


Az MN szakasz mozog 1,2 m/s sebesseggel, mekkora sebesseggel mozog az A pont?


Haromszogek hasonlosagabol fel lehet irni, hogy:

NA/CA = NM/CB = 1,8/10

NA = 0,18*CA =

CA-CN=0,18*CA

CN= 0,82*CA

CA = 1,22CN

Tehat ha derivalod mindket oldalt ido szerint,

akkor azt kapod, hogy az arnyek vegpontja az ameber sebessegenek az 1,22-szeresevel halad, ha nem vesszuk figyelembe a fold gorbuletet.

2011. okt. 13. 16:48
 3/3 BKRS ***** válasza:

A ket vonat 54+72=126 km/h sebesseggel halad egymas fele.

Az 50km tavolsagot 50/126 ora alatt teszik meg.

Ezalatt a galamb 18km/h sebesseggel halad, vagyis

18*50/126 = 7.14285714 km-t tesz meg.

Termeszetesen amint felszall lemarad a vonattol soha nem fog kelleni visszafordulnia.

2011. okt. 13. 17:01