Fizika feladatok?
Mennyi a Föld saját tengelye körüli forgásának szögsebessége és periódusideje? Mekkora a földfelszín egy, az Egyenlítőn levő pontjának kerületi sebessége?
Egy gép 0,3 m sugarú egyenletesen forgó kereke 1000 fordulatot tesz meg percenként. Határozzuk meg a periódusidejét, fordulatszámát, szögsebességét, a legnagyobban kerületi sebességét és a centripetális gyorsulást.
Életet mentetek ha segítetek.
Nem bonyolultak ezek, ne mondd, hogy semmit nem tudsz belőle! Gondolkodj kicsit!
Pl. mennyi a Föld forgásának periódusideje? Ha megmondod, segítek a folytatásban.
Nem 360°/24 óra, hanem?
Mennyi a Föld sugara, vagy az egyenlítő hossza (kerülete)?
Hol találod meg a választ? W.......
Az a 65% ember, aki nem tartotta hasznosnak a válaszomat, ők is nyugodtan válaszolhatnak a kérdésemre, nem csak az eredeti kérdező. Nem hiszem el, hogy egyikőtök se tudja, hogy mennyi idő alatt fordul egyet a Föld a tengelye körül... ezt kérdeztem ugyanis.
Szóval:
Periódusidő az, amennyi idő alatt egyet fordul az adott test. Tipikusan nem nap, hanem óra mértékegységben. (Rövidebb idő esetén másodpercben)
Szögsebesség: mekkora szöget fordul valamennyi idő alatt a test. A Földnél tehát: mivel egy nap alatt fordul 360 fokot, ezért szögsebessége 360 fok per 24 óra. Tipikusan viszont nem fokban, hanem radiánban kell a szöget mérni, az idő pedig óra vagy másodperc lehet. Erre utalt rudolf.th azzal, hogy nem 360°/24 óra, értsd: a fokot át kell váltani radiánba. Ha akarod, az órát is átválthatod másodpercbe.
Kerületi sebesség: Hány kilométert tesz meg a kerület egy pontja egy óra alatt (vagy hány métert egy másodperc alatt). A Föld kerülete 2π·6378 km, ennyit tesz meg 24 óra alatt az egyenlítőn egy pont, ez a hányados tehát a keresett sebesség.
A forgó keréknél ugyanezeket kell kiszámolni:
Periódusidő: mennyi idő alatt tesz meg egy fordulatot. Ha ezret fordul egy perc (vagyis 60 másodperc) alatt, akkor T másodperc alatt fordul egyet... oszd el a kettőt egymással.
Fordulatszám: ez egyszerűen az, hogy mennyit fordul adott idő (mondjuk egy perc vagy egy másodperc) alatt. Ennek a keréknek a percenkénti fordulatszáma meg is volt adva, 1000/perc, bizonyára a másodpercenkénti fordulatszám a kérdés. Az meg a percenkénti fordulatszámnak a hatvanad része.
Szögsebesség: Ha egy fordulatot T idő alatt tesz meg (ezt már kiszámoltad fentebb, ez volt a periódusidő), akkor mivel egy fordulat az 2π radián, ezért a szögsebességet a 2π/T képlettel tudod kiszámolni.
Kerületi sebesség: a sugár 0,3 m, ezért a kerület 2π·0,3 m. Ennyi utat tesz meg a periódusidő (T) alatt, tehát a sebesség 2π·0,3/T m/s
Mindeddig csupa olyan dolog volt, amit tanulás nélkül, csupán az elnevezések értelmezésével meg tud oldani az ember. A centripetális gyorsulás már nem olyan, azt be kell magolni. Kétféleképpen is ki lehet számolni: ω²·r (ahol ω a szögsebesség 1/s mértékegységben), vagy pedig v²/r (ahol v a kerületi sebesség m/s mértékegységben). Mindkettőnél r a sugár, méterben.
A két számolás persze ugyanazt az eredményt adja, mert v=ω·r
Ezt a v=ω·r képletet is meg kell tanulni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!