üdv!


valaki el tudja nekem magyarázni fizikából a rugalmatlan/rugalmas ütközést, képletekkel, gyakorlatiasan, a rugós mozgásokat, és az energiás feladatokat?


nagyon megköszönném, holnap témazárót írok.


sziasztok


2011. okt. 10. 19:22
 1/2 bongolo ***** válasza:

Elég későn írtál... és azt se írtad, hányadikos vagy.


Tökéletesen rugalmas ütközés: Az impulzus (más néven lendület) meg a mozgási energia összege is ugyanannyi lesz az ütközés után, mint előtte.


I=m·v

E=1/2·m·v²


Fel kell írni a sebességeket előtte, utána, kiszámolni I meg E értékeit, előtte-utána az összegük ugyanannyi marad, ebből kijön a két test sebessége az ütközés után.


Tökéletesen rugalmatlan ütközés: Az energia egy része elnyelődik, a testek összeragadnak és együtt mozognak tovább, tehát ütközés után a sebességük egyforma. Csak az impulzus marad meg, azzal kell számolni.


Rúgó: Minél nagyobb erővel húzzuk, annál jobban megnyúlik:

F=D·Δl

(Valójában F = -D·Δl, ha az irány is fontos)

Összenyomáskor ugyanez van.

D a rúgóállandó.


Ha középiskolás vagy, ezek is biztos kellenek:


Megnyújtott rúgóban tárolt energia:

E = 1/2·D·s²


Harmonikus rezgőmozgás körfrekvenciája:

ω = √(D/m)


Periódusideje:

T=2π·√(m/D)


Ha a legnagyobb kitérés A, akkor a legnagyobb sebesség:

v = A·ω

Legnagyobb gyorsulás:

a = -A·ω²


Akkor a legnagyobb a sebesség, amikor a középső, nyugalmi helyen megy át (ekkor a gyorsulás 0).

Akkor a legnagyobb a gyorsulás, amikor a legnagyobb kitérésnél van (tehát amikor a sebesség 0).

2011. okt. 10. 23:31
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi szépen a leírást. sajna már csak a doga után tudtam elemezni. :S
2011. okt. 14. 22:29