Fizika feladatok, nem értem?
Mi közük van ezeknek a hőtáguláshoz,légyszi valaki irja le:
Bimetál (vasaló, vízforraló)
Sziklák repedése
Hidak gyűrődése (megoldás: fésü)
Aszfalton a kátyuk (repedések)
Vaskapu nyitodása nehezebbé válik
A sziklak azert repednek el, mert a viz beszivarog az apro resekbe, es megfagy. Amikor megfagy, akkor megno a viz terfogata, es szetrepeszti a sziklat. Persze ez hosszu folyamat.
Maradt mar uveges sor a fagyasztotokban? Szetreped, mert a homerseklet miatt tagul a viz terfogata, es szetnyomja az uveget.
A viz megfagyasa soran hatalmas ero lep fel. Ez kepes szetrepeszteni a sziklat vagy katyut csinalni az aszfalton.
De termeszetesen nem csak a viz valtoztatja meg a ho hatasara az allagat. Ez minden anyagra igaz (csak a viznel latvanyos). A ho hatasara tagulnak az anyagok = hotagulas.
Hallottal mar olyanrol, hogy nyaron amikor kanikula van, a villamossineket locsoljak? De neha van olyan is, amikor a vonatok nem jarnak, mert "felpuposodik" a sin. Ez a hotagulas miatt van.
Ezeket gondold vegig, es ra fogsz jonni, mi kozuk van a fentieknek a hotagulashoz.
Remelem segitett, bocs az ekezetek hianya miatt.
Köszi,ez nagy segitség volt,főleg a vizes dolog,arról nem is tudtam.
Még várok kommenteket.
A bimetál két összesajtolt különböző hőtágulású fémszalagból áll. Ha melegszik, akkor elgörbül és ez van aztán kihasználva kapcsolók működtetéséhez. A vasaló, vízforraló esetén kikapcsolja őket, ha már nagyon melegek és így védi őket a túlmelegedéstől, ill. a szabályozható kapcsolók esetén a beállított hőfokot nem engedi túllépni:
A vasszerkezetű hosszú hidak nincsenek mereven rögzítve a hídlábakhoz, hanem görgőkre vannak helyezve, hogy a hídszerkezet a hőtágulás következtében tudjon „nyújtózkodni“. A végeken, hogy a közlekedés rajtuk akadálymentes legyen, az útfelület egy fésűs megoldással kapcsolódik a „szárazföldi“ szakaszhoz. Ez egy olyan megoldás, mint amikor két egyforma fésűt egymással szemben egymásba tolunk:
Idézek belőle:
„Hasonló célokat szolgál hidaknál a dilatációs szerkezet, mely fésű-szerűen egymásba nyúló fogaival lehetővé teszi a híd egyes részeinek szabad hőtágulását.“
Ha még érdekel a téma, közben találtam egy oldalt, ahol a sínekkel és a hidakkal kapcsolatban képekkel vannak ábrázolva ezek a problémák (lineáris hőtágulás):
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!