Fizika - mozgással kapcsolatos feladatok, valki aki megtudja oldani?


En nem tudom oket megoldani valki aki érti oket es megtudna oldani,kepletek amiket hasznalni kell én aztan mar behelyetesitem és kiszámlom....


1) Egy fiu eldobott egy követ vízszintes irányba. A kő a vízszintes felülületű földre esett 15 m távolságba a hajítástól és 0,6 s a kő elegendésétől.

a) Milyen gyorsan szállt a kő az elengedés pilanatában és milyen gyorsasággal érkezett a földre a kő? >{25 m/s,25,71 m/s}<

b)Milyen magasra volt hajítva a kő? >{1.8 m}<



2) A posta repulo ledobja a csomagot a tengerbe egy hajó k¸ozelébe. A repulo gyorsasága a földfelszinehez kepest 180 km/h,a hajo gyorsasaga (ugyan olyan nehéz) 36 km/h. A repulo 320m magasan repul. Milyen távolságra a hajotol kell elengednie a repulorol a csomagot,hogy kozvetlen kozeleben esen le a hajohoz,ha a repulo ugyan olyan iranyba halad mint a hajo? (a hajo meretet nem vesszuk figyelembe)

>{320 m és 480 m}<


3)Egy kozepkori vartoronybol 25m magas,kilet love egy ko 15 m/s 30 fokos szogben:

a)milyen hosszan repult a ko? >{3,11 s}<

b)milyen tavolsagra kell allnia a tamadoknak,hogy netalaljak el oket? >{41,1 m}<

c)milyen gyorsasággal erkezik a foldre a ko?(a levego ellenálásat nem kell figyelembe venni) >{26 ,7 m/s}<


4) A sportversenyen elhajitnak egy golyot 2,0 m magasba, 13 m/s gyorsasaggal. Rajzoljak le a roppalyat a golyo kozepenek,kordinatak (x,y) 45 fokos szognek. Magyarazzak meg miert nem lehet elerni a legjobb sport teljesitmenyt. Probaljak meg ugyan ebbe a kordinata rendszerben meghatarozni a golyo mozgasat 38 fokos szogben.


2011. nov. 2. 08:55
 1/3 anonim ***** válasza:

Az első kettő tipikus vízszintes hajítás. Az utolsó kettő pedig ferde hajítás.

Függvénytáblázatba megnézed a képleteket, vagy rákeresel a google-vel.

Annyit segítek, hogy mindkét esetben a mozgást fel kell bontanod egy vízszintes (talajjal párhuzamos) ill. egy függőleges (talajra merőleges) komponensre.


Így a vízszintes összetevő egy egyenesvonalú egyenletes mozgás, a függőleges összetevő pedig ferdehajítás esetén egy függőleges hajítás lesz, vízszintes hajítás esetén szabadesés.

2011. nov. 2. 17:51
 2/3 bongolo ***** válasza:

Ferde hajítás (3, 4 példák) kicsit részletezve:

Ha α szögben hajítjuk felfelé v sebességgel, akkor a mozgásnak ilyen komponensei lesznek:


Vízszintes állandó sebesség: vv = v·cos α

Függőleges kezdősebesség: vf₀ = v·sin α


A függőleges pillanatnyi sebesség állandóan változik, mert a golyó esik is lefelé g gyorsulással. A sebessége a t időpontban:


vf(t) = vf₀-g·t


Ha h magasságból indul, akkor a t pillanatban y helyzete ez lesz:


y(t) = h + vf₀·t - g·t²/2

hiszen:

- h-ról indul

- felfelé megy vy₀ sebességgel: + vy₀·t

- lefelé esik g gyorsulással: - g·t²/2


A vízszintes koordinátája sokkal egyszerűbb:

x(t) = vv·t


Mindez a mozgás addig történik, amíg le nem esik a golyó, vagyis amikor y=0 lesz. A fenti y(t) egyenlet t-re másodfokú, azt kell megoldani ahhoz a kérdéshez, hogy meddig repül. Természetesen csak a pozitív t megoldás lesz jó a kettőből.


Milyen távolságra repül? Ha megvan az idő, akkor ez már kijön a fenti x(t) függvényből.


Hogy megrajzold a 4) kérdés röppályáit, rajzold be az x,y pontokat a fenti képletek szerint mondjuk fél másodpercenként (tehát t-be 0, 0.5, 1, stb. helyettesítve) nagyjából t=2 másodpercig, aztán kösd össze a pontokat egy görbével. Ezt 45 valamint 38 fokos α-ra is meg kell csinálnod. 38 fokos szögnél t=2-re már negatív lesz az y, mert korábban leesik a golyó, de ennek ellenére majd látod az ábráról, hogy messzebbre repült.


Legjobb sportteljesítmény az, amikor legmesszebbre repül a golyó. Ha nem tanultatok még deriválni, akkor nem tudod pontosan kiszámolni, hogy milyen szögben kell hozzá eldobni a golyót. Ha tanultatok, akkor:

- ki kell fejezni a t(α) függvényt, vagyis hogy α függvényében mi lesz azon t értéke, amikor a golyó leesik a földre. Ez úgy megy, mint ahogy fent leírtam.

- a fenti x(t) függvénybe ezt a t-t helyettesítve lesz egy bonyolult x(α) függvény

x(α) = 1,3·cos(α)(13sin(α)+√(169sin^2(α)+40))

- ezt kell deriválni és kiszámolni, hogy mikor 0. Ott lesz a maximum (vagy a minimum...)


Most erre egyébként 41,96° jön ki maximumnak, tehát elvileg olyan szögben kellene a versenyzőnek elhajítania.

2011. nov. 3. 00:16
 3/3 A kérdező kommentje:

Szia

koszonom szepen ....1000 hála érte....most fogom levezetni :S :)

2011. nov. 3. 21:22