Közös nevezőre hozás, beszorszás engem nem vitt előrébb... :(2013. nov. 18. 19:39
1/1 anonim válasza:
Az ilyen feladatokban (ahol a és b szimmetrikus szerepű) érdemes bevezetni új paraméternek az s=a+b és p=ab értékeket.
(Persze a feltételeket is vizsgálni kell, mármint a nevező nehogy nulla legyen...)
Beszorozva (x-a)(x-b)-vel és ab-vel:
(2x-a-b)ab=(a+b)(x-a)(x-b)
[2x-(a+b)]ab=(a+b)[x^2-(a+b)x+ab]
most a helyettesítéssel:
[2x-s]p=s[x^2-sx+p]
0=sx^2-(s^2+2p)x+2sp
ha erre elvégezzük a megoldóképletet, kis machinálással kijön, hogy x1=s és x2=2p/s
Vagyis az egyik megoldás (a+b), mai látszik is, hogy jó.
A másik megoldás 2ab/(a+b).