Ezt az exponenciális egyenletet hogy kell megoldani?


2^x-2 = 5^2-x



A ^-vel azt jeleztem, hogy annyiadik hatványon van a szám. Valaki segítene, hogy akkor ennek a mintájára már tudjam a többit is megcsinálni.


2013. nov. 3. 21:35
 1/8 anonim ***** válasza:

2^x-2 = 5^2-x Mit jelent?

...

2^(x - 2) = 5^(2 - x) ??

2013. nov. 3. 21:45
 2/8 A kérdező kommentje:

Annyiadik hatványon van.


2 az x mínusz kettediken :D


A könyvben nicns zárójelben azért nem tettem én se,de oké akkor tedd zárójelbe ha igazából úgy kell :D Csak segits :!

2013. nov. 3. 21:47
 3/8 anonim ***** válasza:

2^(x - 2) = 5^(2 - x)

=>

2^(x - 2) = (1/5)^(x - 2)

...

Mivel különböző alap, és azonos hatvány =>

csak akkor egyenlő, ha a hatvány nulla.

=>

x - 2 = 0 => x = 2

...

Ellenőrzés:

2^(2 - 2) = 5^(2 - 2)

=>

0 = 0

2013. nov. 3. 21:51
 4/8 anonim ***** válasza:
A könyvben nincs zárójel, de a könyvben a x - 2 a 2-es fején van, nem?
2013. nov. 3. 21:52
 5/8 A kérdező kommentje:

Igen ott van.


A ^-vel azt próbáltam szimbolizálni :D Csak úgy látszik nem sikerült.


Nagyon köszi!:)

2013. nov. 3. 21:53
 6/8 A kérdező kommentje:
Azt még el tudnád mondani, hogy az 5-ből hogy lett 1/5-öd? Gondolom ahhoz van köze hogy azonos hatványt csináltál.
2013. nov. 3. 21:57
 7/8 anonim ***** válasza:

5^(2 - x) = 5^[(-1) * (x- 2)] =

= [5^(-1)]^(x - 2) = (1/5)^(x - 2)

2013. nov. 3. 21:59
 8/8 anonim ***** válasza:

Jó megoldáshoz sose illik szépen a szarvashiba :D


Tetszőleges nemnulla szám 0. hatványa 0 helyett 1.

2013. nov. 4. 01:20