Hogyan számolom ki y^3+3x^2y=13 fgv. P (2;1) pontbeli érintőjének meredekségét?


Azt tudom, hogy az első derivált kell hozzá, le is deriváltam, de nem tudom abból hogyan lehet kiszámolni.

A választ előre is köszönöm


2013. okt. 23. 09:33
 1/7 anonim ***** válasza:

A derivált adott x-ben felvett értéke megadja az eredeti függvény adott x-ben húzott érintőjének a meredekségét.


Tehát egy egyszerű példán:

f(x)=x^2

f'(x)=2x

Akkor a x=2-ben húzott érintő meredeksége:

f'(2)=2*2=4

2013. okt. 23. 11:17
 2/7 A kérdező kommentje:
azt értem is, viszont itt az y-al nem tudok mit kezdeni. Elméletileg -4/5-nek kell kijönnie
2013. okt. 23. 11:48
 3/7 anonim ***** válasza:

Milyen y-val nem tudsz mit kezdeni?

Ha meg van a derivált függvény, akkor szószerint csak behelyettesíted x-t, kapsz egy értéket y-ra és az a meredekség.

2013. okt. 23. 12:07
 4/7 A kérdező kommentje:
de sehogy nem jön ki nekem a -4/5 hiába próbálkozom
2013. okt. 23. 12:21
 5/7 anonim ***** válasza:

Van a feladatának megoldása, csak bonyolultnak tűnik.

Odáig már eljutottunk, hogy a harmadfokú egyenletet megoldottuk:

y(x)=2^(2/3)·((gyök(4·x^6 + 169) + 13)^(1/3) - (gyök(4·x^6 + 169) - 13)^(1/3))/2 és a deriváltfüggvény így nézett ki:

y'(x)=2^(1/3)·x·((gyök(4·x^6 + 169) - 13)^(2/3) - (gyök(4·x^6 + 169) + 13)^(2/3))/gyök(4·x^6 + 169).

2013. okt. 23. 18:43
 6/7 anonim ***** válasza:
És a befejezés ezután y'(2)=-4/5 Sz. Gy.
2013. okt. 23. 18:44
 7/7 A kérdező kommentje:
uh, köszönöm :) megy a zöld kéz
2013. okt. 23. 19:51