Az f (x) = 7*x^13 - sqrt (5) x^8 + 2x + 3 egyenletű görbe a P pontban metszi az ordinátatengelyt. Írjuk fel a görbe P-beli érintőjének az egyenletét?


f(x) = 7*x^13 - sqrt(5)x^8 + 2x + 3


Mivel metszi a görbe az ordinátatengely, ezért a P pont koordinátája: P(0;y). Ha az x-et behelyettesítem az f(x)-es egyenletbe, akkor megkapom az y értékét, a 3-mat. ==> P(0;3)


Iránytényezős egyenlet:

y - y0 = m(x - x0)

y - 3 = m(x - 0)

Itt viszont nem ismerem az m-et, és elakadtam.

y-ra rendezve a megoldás: y = 2x + 3


Valaki meg tudná mondani, hogy hogyan tovább? Hogy jött ki az m-re a 2?



2013. okt. 21. 15:19
 1/4 A kérdező kommentje:

Azt tudom, hogy az adott függvény deriváltja megadja a függvényhez húzott érintő meredekségét.

y' = 91x^12 - 8sqrt(5)x^7 + 2


Itt van a végén egy kettes de kétlem, hogy csak be lehetne írni az m helyére.

2013. okt. 21. 15:21
 2/4 anonim ***** válasza:

Az érintő egyenes képlete: y=f'(x0)(x-x0)+f(x0), ahol a P pont: P(x0;f(x0)), f'(x0) a derivált értéke x0-ban. Itt tudjuk, hogy x0=0 és (ha jól számoltál) f(x0)=3, így az érintő egyenlete:


y=(91(x0)^12-8sqrt(5)(x0)^7+2)(x-0)+(7*(x0)^13-sqrt(5)(x0)^8+2(x0)+3)=2x+3, ha nem számoltam el.

2013. okt. 21. 15:53
 3/4 anonim ***** válasza:
x=0 helyen keresed a meredekséget. X=0 -t helyettesítve a derivált-függvénybe ....
2013. okt. 21. 16:01
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkettőtöknek a választ. Az utóbbi hozzászóló megoldás egyszerűbb, de az előbbiét is emgtanulom!
2013. okt. 21. 16:09