Ezt a másodfokú egyenletet hol rontottam el?


Egy másodfokú egyenletet vezettem le, nem értem, hol is rontottam el.

x^2-2x+8=0

(x-1)^2-1^2+8=0

(x-1)^2+9=0

(x-1)^2=-9

-(x-1)^2=9


ennek két megoldása:

-(x-1)=3 -(x-1)=-3

-x+1=3 -x+1=-3

-x=2 -x=-4

x=-2 x=4



2013. okt. 13. 13:18
 1/4 anonim ***** válasza:

Egyrészt a 3. sor rossz, mert -1+8 nem 9, hanem 7

Másrészt, ha az jön ki, hogy egy kifejezés négyzete negatív, akkor ott a vége, mert valami a négyzeten sosem lehet negatív.

2013. okt. 13. 13:21
 2/4 A kérdező kommentje:
A harmadik sorban nem -1, hanem -1^2 és -1*(-1) az +1 lesz, és 8+1=9.
2013. okt. 13. 13:24
 3/4 anonim ***** válasza:

-1^2=-1, mert -1^2=-(1*1)=-1. Amit te gondoltál, az a (-1)^2, az tényleg 1.


Eddig a sorig jó: (x-1)^2=-9, igazából utána is jó, csak annak a lépésnek nincs sok értelme. Itt gyakorlatilag az a kérdés, hogy melyik az a valós szám, aminek a négyzete -9? Ilyen természetesen nincs, tehát az egyenletnek nincs valós megoldása (komplex van, csak az nem érint téged).


Úgy könnyű látni, hogyha ábrázolod a függvényt, mivel az nem metszi az x tengelyt sehol.

2013. okt. 13. 17:28
 4/4 anonim ***** válasza:

És ugye köszönöd szépen a segítséget?

Ennyit azért bökj már oda, ne csak fikázd a segítő szándékú hozzászólást.

2013. okt. 13. 19:46