Hogyan kapom meg ezt a másodfokú egyenletet?


(12 – 2d) · (12 – d) = 54.

Ebből rendezéssel ezt a másodfokú egyenletet kapjuk:

d2(négyzeten) – 18d + 45 = 0.


A gyökök: d1 = 3, d2 = 15, a hozzájuk tartozó a értékek: 3 és –33.



2013. júl. 22. 10:21
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
Nem tudod, hogy kell megoldani?
2013. júl. 22. 10:27
 2/36 A kérdező kommentje:
igen, nem tudom! pótvizsga elött állok, és még nagyon sok mindent át kéne néznem, csak le kéne vezetni, mert NEM ÉRTEM!
2013. júl. 22. 10:29
 3/36 anonim ***** válasza:
69%

OKé, tehát ez a teljes négyzetté alakítás művelete, ott vagyunk, hogy

d²-18d+45=0.

Most jön a teljes négyzetté alakítás:

(x-y)²=x²-2xy+y²

Eddig világos? Tehát ezt alkalmazzuk:

(d-x)²=d²-18d+y²

Az y az lehet bármi, az egy egész szám. Tehát az

x=18/2=9

Így az egyenlet

(d-9)²-9²+45=0

Azért kell a 9², mert (d-9)²=d²-18d+9², tehát 9²-tel több, mint ami kéne. Most rendezzük át az egyenletet:

(d-9)²=36

Már csak gyökvonást kell tenni, ezt gondolom érted:

d-9=6 d-9=-6

d=-15 d=-3

Nem tudom, hogy jött ki neked a fenti eredmény, mert szerintem ez helyes, mindjárt ellenőrzöm, mert pótvizsgán az is kell.

2013. júl. 22. 10:42
 4/36 anonim ***** válasza:
69%
Nem jó az utolsó része. Mindjárt írom.
2013. júl. 22. 10:45
 5/36 A kérdező kommentje:
Ez a mozaik tankönyből van egy az egybe kimásolva.
2013. júl. 22. 10:46
 6/36 anonim ***** válasza:

Tehát ott tartunk, hogy (d-9)²=36

d-9=6 d-9=-6

d=6+9 d=-6+9

d=15 d=3

2013. júl. 22. 10:49
 7/36 anonim ***** válasza:
A feladat? Gondoltam, mert amúgy x-el lett volna, de akkor ez pl. a 178/d feladat.
2013. júl. 22. 10:50
 8/36 A kérdező kommentje:
Nem akarok hülyeséget mondani.. de ebből (12 – 2d) · (12 – d) = 54 lesz valahogy ez: d2(négyzeten) – 18d + 45 = 0.
2013. júl. 22. 10:50
 9/36 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy sima másodfokú egyenlet, amit a másodfokú megoldóképlettel kell megoldani, nem négyzetté alakítani.

A képletet gondolom tudod, mert kismilliószor leírhattátok órán, csak be kell helyettesíteni és kész.

2013. júl. 22. 10:51
 10/36 anonim ***** válasza:
69%

Ell.:

(12-2*(15))*(12-15)=(12-30)*(12-15)=-18*-3=54

Tehát a d=15 jó megoldás.

(12-2*(3))*(12-3)=(12-6)*(12-3)=6*9=54

Tehát a d=3 is jó megoldás.



Amúgy 8.-os pótvizsgára készülsz?

2013. júl. 22. 10:53
1 2 3 4