Hogy kell megoldani az alábbi trigonometrikus egyenletet?


500=581sin(x)-150cos(x)

(Fizika feladatból jött ki ez az egyenlet...)



2013. szept. 29. 16:49
 1/1 anonim ***** válasza:

általában az ilyet így kell megoldani:


c=a*sinx+b*cosx


elosztod az egyenletet k=gyök(a^2+b^2)-tel:


c/k=a/k*sinx+b/k*cosx


új jelöléssel:


C=A*sinx+B*cosx


ahol A és B négyzetösszege 1 lett

(B akár negatív is lehet, mint az adott feladatban)


így van olyan alfa szög, amelynek A a cosinusa és B a sinusa, ezt "vissza" kell keresni

erre pedig alkalmazható az addíciós tétel:


C=sin(x+alfa)


innen már egyszerű visszakeresés és kis átrendezés...

2013. szept. 29. 17:27