500=581sin(x)-150cos(x)
(Fizika feladatból jött ki ez az egyenlet...)
2013. szept. 29. 16:49
1/1 anonim válasza:
általában az ilyet így kell megoldani:
c=a*sinx+b*cosx
elosztod az egyenletet k=gyök(a^2+b^2)-tel:
c/k=a/k*sinx+b/k*cosx
új jelöléssel:
C=A*sinx+B*cosx
ahol A és B négyzetösszege 1 lett
(B akár negatív is lehet, mint az adott feladatban)
így van olyan alfa szög, amelynek A a cosinusa és B a sinusa, ezt "vissza" kell keresni
erre pedig alkalmazható az addíciós tétel:
C=sin(x+alfa)
innen már egyszerű visszakeresés és kis átrendezés...