Hogy kell megoldani az alábbi trigonometrikus egyenletet?

sin négyzet x * (tg+1)= 3sinx* (cosx-sinx) +3
2013. febr. 8. 10:21
 1/3 bongolo ***** válasza:
Mi az a tg+1 ? Valami kimaradt ott.
2013. febr. 8. 10:46
 2/3 bongolo ***** válasza:

Nem válaszoltál, de feltételezem, hogy tgx + 1


Kikötés: x ≠ π/2 + kπ


sin²x·(tgx + 1) = 3·(sinx·cosx - sin²x + 1)

Mivel sin²x+cos²x=1:

sin²x·(tgx + 1) = 3·(sinx·cosx + cos²x)

= 3·cosx(sinx+cosx)

sin²x·(sinx/cosx + 1) = 3·cosx(sinx+cosx)

sin²x·(sinx+cosx)/cosx = 3·cosx(sinx+cosx)


Ennek egyik megoldása az, ha sinx+cosx = 0. Azzal majd később foglalkozom, most feltételezzük, hogy nem 0, tehát lehet osztani vele:


sin²x = 3cos²x

Mivel cos2x = cos²x - sin²x és sin²x + cos²x = 1

ezért cos2x = 1 - 2·sin²x = 2·cos²x - 1

ezért sin²x=(1-cos2x)/2 és cos²x=(1+cos2x)/2


(1-cos2x)/2 = 3(1+cos2x)/2

1 - cos2x = 3 + 3cos2x

-1/2 = cos 2x


2x = 2π/3 + 2kπ     vagy     2x = -2π/3 + 2kπ

x₁ = π/3 + kπ

x₂ = -π/3 + kπ


És még volt ez is: sinx+cosx = 0


cosx = -sinx

cosx = sin(-x)

Mivel sin α = cos(π/2-α)

cos x = cos(π/2 + x)


Ennek is két megoldása van:

a)

x = π/2+x + 2kπ

Ez sosem teljesül, tehát ez nem megoldás


b)

-x = π/2+x + 2kπ

2x = -π/2 + 2kπ


x₃ = -π/4 + kπ

2013. febr. 8. 13:29
 3/3 A kérdező kommentje:
Elnézést, hogy nem írtam eddig. Valóban, ott kimaradt az x. Köszi a megoldást.:)
2013. febr. 10. 20:48