Hogyan kell levezetni, megoldani ezt a trigonometrikus egyenletet?


cos 2x + pi/3 = 1/2


Valaki letudná nekem vezetni, ha szépen megkérem? A többi hasonló feladatot megtudnám oldani, ha érteném a levezetés, megoldás folyamatát.



2013. jún. 5. 11:19
 1/5 anonim ***** válasza:
Gondolom cos(2x+pi/3)=0.5 akart az lenni.. Nos, a pi miatt radiánban számolunk, adott egy kifejezés cosinusa. A cos pi/3-nal, 0,5, tehat 2x+pi/3=pi/3. Igy 2x=0, x=0. Azonban a cos a IV. negyedben is pozitiv, ez esetben 2x+pi/3=2pi-pi/3, 2x=2(pi-pi/3), x=(2pi)/3, és cos(2*2pi/3+pi/3)=cos(5pi/3)=0,5. Tehat x1=0+k*2pi, k€Z, x2=5pi/3+k*2pi, k€Z (A k csak akkor kell, ha R teljes halmazán kellenek a megoldások.)
2013. jún. 5. 11:37
 2/5 A kérdező kommentje:
Hát ez igazán szép, de a rövid magyarázatok egy-egy lépésnél kimaradtak... ebből nem sokat értek így.
2013. jún. 5. 14:41
 3/5 A kérdező kommentje:
Na azóta haladtam vele. Annyit nem értek, hogy a "Azonban a cos a IV. negyedben is pozitiv, ez esetben 2x+pi/3=2pi-pi/3" résznél hogyan kerül oda az a "2pi" az egyetlen második felébe...
2013. jún. 5. 18:36
 4/5 A kérdező kommentje:
egyenlet*
2013. jún. 5. 18:36
 5/5 A kérdező kommentje:
Közben megvan... Sokkal egyszerűbben lelehet vezetni, mint te írtad egyes... túlbonyolítottad :)
2013. jún. 5. 23:53