Teljes indukció egyenltőtlenségnél, hogy kell eljárni?

Konkrétan ennél:sqrt(n)<1+1/sqrt(2)+1/sqrt(3)+1/sqrt(4)+...+1/sqrt(n)<2*sqrt(n) hogy lehet alkalmazni a teljes indukciót?Azért kérdezem , mert egyenleteket már megtudom csinálni , de egyenlőtlenségeknél nem tudom hogy kell eljárni.

2013. szept. 22. 15:23
 1/3 anonim ***** válasza:

a bal oldali reláció nem is indukcióval működik, az csak sima becslés:


minden tag nagyobb (v. egyenlő) az utolsónál, így:


1+1/gyök(2)+1/gyök(3)+1/gyök(4)+...+1/gyök(n)>

>1/gyök(n)+1/gyök(n)+ ... +1/gyök(n)=n*1/gyök(n)=gyök(n)

2013. szept. 22. 19:11
 2/3 anonim ***** válasza:

A jobboldali valóban teljes indukciós.

Itt is az indukciós feltevést kell "elsütni" csak egy fokkal figyelmesebben:


kis n-ekre könnyen ellenőrizhető ugye....


tegyük fel, hogy n=k esetén igaz:

S(k)=1+1/gyök(2)+1/gyök(3)+1/gyök(4)+...+1/gyök(k)<2*gyök(k)


mi a helyzet n=k+1 esetén?


S(k+1)=1+1/gyök(2)+1/gyök(3)+1/gyök(4)+...+1/gyök(k)+1/gyök(k+1)


ebben szerepel az indukciós feltevés bal oldala, így:


S(k+1)<2*gyök(k)+1/gyök(k+1)


most az lenne a jó, ha eza jobb oldali kif. kisebb lenne, mint az ind. felt. jobb oldali kifejezése k helyett (k+1)-gyel:


tehát igazolandó, hogy:


2*gyök(k)+1/gyök(k+1)<2*gyök(k+1)


ekvivalens átalakításokkal:


2*gyök(k)*gyök(k+1)+1<2*(k+1)


2*gyök(k^2+k)<2k+1


4*(k^2+k)<4k^2+4k+1


4k^2+4k<4k^2+4k+1


ez nyilván igaz, tehát következik (k+1)-re is az állítás, ha k-ra igaz

2013. szept. 22. 19:20
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. szept. 28. 12:36