1. Mekkora az elektromos térerősség a 10^-3 (10 a mínusz köbön) C nagyságú pontszerű töltésről 20 m távolságra?

2. Három ellenállást melyeknek nagysága rendre 10 ohm, 20 ohm és 30 ohm párhuzamosan kapcsolunk egy áramkörbe. Ekkor a főágban 15 A nagyságú áram folyik. Mekkora az áramforrás feszültsége, mekkora az egyes fogyasztókon átfolyó áramok erőssége és mekkora az áramkör teljesítménye?

3. Elektromos mezőt létre lehet hozni pl. dörzsöléssel és elektromágneses indukcióval is. Hogy jön létre a dörzsöléssel előállított elektromos mező és hogy jön létre az indukált elektromos mező? Mi a különbség a két mező között?



2013. máj. 26. 12:49
 1/2 A kérdező kommentje:

az 1. kérdésből lemaradt:

Mekkora erő hat az ide 10^-7 C nagyságú töltésre?

2013. máj. 26. 12:51
 2/2 Tom Benko ***** válasza:

E=\frac{1}{4\pi\epsilon_0}\frac{Q}{r^2}

A másodikat mondjuk az ellenállások helyettesítésével oldd meg, de ha nem jut eszedbe, akkor írd fel a Kirchhoff-törvényeket.

A harmadik kérdés már izgalmasabb. Az egyik esetben a töltések mennyisége változik, és emiatt jön létre elektromos mezô, a másik esetben a mágneses mezô megváltozása hozza létre. A kettô közötti különbség a mezô idôbeli viselkedésében van.

2013. máj. 27. 08:04