Fizikában segítene valaki? Adatok: A Panck állandó 6,63*10 a -34. en Js, a fény terjedési sebessége 3*10 a 8. on m/s, az elektron töltésének nagysága 1,6*10 a -19. en C, az elektron tömege kerekítve 10 a -30. on kg.


A.) Mekkora a 600nm hullámhosszú fény legkisebb energiaadagjának energiája?

B.) Mekkora a 600nm hullámhosszú fény egy fotonjának tömege?

C.) Mekkora a 600nm hullámhosszú fény egy fotonjának lendülete?

D.) A 600nm hullámhosszú egyszínű fényt kibocsátó lézerkészülékből 10 a 20.on darab foton jön ki másodpercenként. Hány Watt a készülék (fény) teljesítménye?

E.) A 600nm hullámhosszú fénnyel alumíniumot világítunk meg,kilépnek-e az elektronok az alumíniumból? Az alumínium kilépési munkája 0,68 aJ.

F.) Az elektron 10 a 7.en m/s sebességgel halad.Mekkora a hullámhossza?


Köszönöm szépen a segítséget előre is!:)



2013. máj. 22. 13:28
 1/1 bongolo ***** válasza:

Eléggé egy kaptafára mennek ezek, csak számolni kell.

Ezeket kell tudni:


E = h·ν

frekvencia helyett a hullámhossz van megadva, úgyhogy ilyen alak a jobb:

E = h·c/λ


Aztán a B)-hez még ez is: E = m·c²

A C)-hez, p = E/c = h/λ


Az E)-nél ha egy foton energiája nagyobb a kilépési munkánál, akkor igen a válasz.


Az F) kilóg a többiből: itt nem foton van, hanem anyagi részecske. A de Broglie képlet szerint:

λ = h/p

kis sebességeknél p=mv

most a fénysebesség 30-ad része van, az elég kicsi. Ha több lenne, akkor a Lorentz transzformációt is használni kellene:

p = m·v/√(1-v²/c²)

2013. máj. 22. 15:29