Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki el tudná nekem ez...

Valaki el tudná nekem ez magyarázni? (kémia)

Figyelt kérdés

Az alap állapotú atomban az adott pályán lévő e- energiáját pályaenergiával jellemezzük. Pályenergia akkor szabadul fel ha 1 mol atomban az elektron a magától végtelen nagy távolságból az adott atom pályára lép. Mérték egysége a KJ/mol értéke a definícióból következőe negatív és függ a pálya magától való távolságától valamint a pálya alakjától.


Az egész nem világos nekem, mi az hogy végtelen távolságból? akkor hol van? miért lenne értelem szerűen negatív? hogy kell ezt elképzelni?



2013. ápr. 20. 01:13
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem magától, hanem magtól. Az atommagtól. A végtelen nem tudom hogy jön ide, az valami féreértés, ugyanúgy, mint a magától. Azért mondjuk negatívank az energiát, mert az atom leadja. De ez nyilván csak nézőpont kérdése, mert valaminek fel is kell vennie, szóval sok értelme nincs negatív energiáról beszélni.
2013. ápr. 20. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Silber ***** válasza:
100%
A "végtelen távolság" azért került bele a definícióba, mert az elektronra hat az atommag vonzása, aminek a mértéke csökken a távolság növelésével. Azonban ha ezt végtelenre változtatjuk, ez az erő kiküszöbölhető.
2013. ápr. 20. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Jaj igen elgépeltem, bocsi, Köszönöm szépen a segítséget!


azért azt nem mondom hogy mostmár világos... :D

2013. ápr. 20. 12:45
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Nos kicsit hosszú lesz , amit írni fogok , de bízom benne , hogy teljesen érthető is.


Minden atomnak van egy alapállapota , amikor az elektronok a legerősebben kötődnek az atommaghoz, ezáltal leszakításukhoz a legnagyobb energia befektetésre van szükség. Ez az állapot az atom alapállapota. (Megjegyzés: az atom energiája alapállapotban a legkisebb. ) Ha az atommal kevesebb energiát közlünk mint amennyi az elektronok teljes leszakításához szükséges, akkor az elektronok távolabb kerülnek az atommagtól de még mindig hat rájuk az atommag vonzása. Ezt az állapotot gerjesztett állapotnak nevezzük. Egy atomnak sok gerjesztett állapota van , attól függően , hogy mekkora a befektetett energia. A gerjesztett állapot nem stabil , a felvett energiát az atom kisugározza , és visszakerül alapállapotba. Végtelen nagy távolságról pedig akkor beszélünk ha az atommal annyi energiát közlünk , hogy az elektronra már nem hat sem az atommag vonzása sem pedig a többi elektron taszítása , akkor azt mondjuk , hogy az elektron végtelen nagy távolságban van. Ilyenkor az elektron energiája 0. Ha az elektron visszatér az atompályára , akkor az energiája csökken , tehát negatív előjelű lesz. A pályaenergia fogalma tehát az adott atompályán lévő elektron energiája az alapállapotú atomban. A pályaenergia így megmutatja , hogy mekkora energia szükséges, hogy az atomból egy mol elektront leszakítsunk az atompályáról. Értéke attól függ , hogy az elektron milyen távolságra van az atommagtól illetve , hogy mennyire bonyolult alakú pályán mozog. ( a fő és mellékkvantumszám értékétől függ az értéke). Tehát egy adott atomban az összes elektron eltávolításához szükséges értéket az alhéjak száma adja meg.


Úgy gondolom , hogy ez a kis elmélet eddig nem volt rendeben nálad, de szerintem most már tiszta lesz minden. De ha mégsem, akkor kérdezz nyugodtan. :)

2013. ápr. 20. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, így már teljesen világos a dolog!
2013. ápr. 21. 13:29
 6/8 Kilari888 válasza:
100%
4/5anonim igazán köszönöm a valászt, így 2021-ből is:D
2021. febr. 7. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
2023-ból is köszi
2023. aug. 2. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Köszi a kifejtést!


Még egy kérdés: miért nem zuhan bele az elektron az atommagba? Mi tartja a pályáján? (Tehát mi határozza meg azt, hogy mekkora lesz az atompálya mérete?)

2023. szept. 24. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!