Valaki el tudná magyarázni gyorsan a pH kiszámolását?

Azt addig értem, hogy ha mondjuk megadják egy sav6 bázis koncentrációját így: M(HCl)=0,01 mol/dm3 --> [H3O+]=1*10-2 ( felső index) tehát az oldat pH-ja 2. De ha mondjuk azt adja meg, hogy a sósav oldat koncentrációja 0,05mol/dm3 akkor, hogy kell kiszámolni? Nem értem ezt a -lg dolgot. Ha valaki segít nagyon megköszönném és nagyon gyorsan kellene!

2013. márc. 11. 19:42
 1/1 anonim ***** válasza:

0,05mol/dm^3=5*10^-2=[h3o+] (mivel a HCL erős sav, ezért majdnem 100%-osan disszociál)

pH: -lg[H3O+]=-lg[5*10^-2]=1,3

A számológépen van egy log gomb, utána beírod a koncentrációt, majd veszed a -1-szeresét.

2013. márc. 11. 21:06