Hogyan kell ezt a szöveges feladatot felírni egy egyenletrendszerbe?


Elmentünk a boltba és két féle gyümölcsből vásároltunk összesen 875 Ft értékben. Az egyik típusú gyümölcs 50 FT-tal többe kerül, mint a másik. Ha az összes pénzt a drágábbikra költöttük volna, akkor pontosan 4 kg-mal kevesebb gyümölcsünk lenne most.

Mennyi gyümölcsöt vettünk?

Mennyibe kerülnek a gyümölcsök? (kg)


2013. aug. 6. 19:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

x+y=875

x-50=y


Innen már megy?

2013. aug. 6. 20:06
 2/11 A kérdező kommentje:

Nem hiszem, hogy ennyi elég lenne...

azért köszi.

2013. aug. 6. 20:28
 3/11 ameoland ***** válasza:

Amit az előző kommentelő írt.. az a szövegből kinyert egyenlet. Mint láthattad, x-50=y.

Megvan az y. Ezt behelyettesíted a másik egyenletbe az y helyére,és már csak 1 ismeretlened lesz, az x.

Ezt kiszámolod,hogy mennyi az x, majd visszahelyettesítesz az y=x-50-es egyenletbe. Ez azért kell,hogy hiába van meg a végösszeg, az y továbbra is ismeretlen.

Így is homály?

2013. aug. 6. 20:43
 4/11 anonim ***** válasza:
Nem én vagyok a kérdező, de nekem így is sötétség (nem is homály!) Leírnád részletesebben?
2013. aug. 6. 20:50
 5/11 anonim ***** válasza:

Utolsó hát amit az első írt az nem mutat meg semmit...

x+y=875 csak akkor igaz ha mindkét gyümlcsből 1 kilót veszel.

Szóval igen homály van de nálad...

x*z+y*(z+50)=875

875/(z+50)=x+y-4

Mellesleg valami szerintem hiányzik a feladatból mert csak 2 egyenlet van 3 ismeretlenre.

2013. aug. 6. 20:50
 6/11 A kérdező kommentje:
Meg van, köszönöm! :D
2013. aug. 6. 21:11
 7/11 anonim ***** válasza:
Akkor légyszi magyarázd el nekem is én voltam az utolsó mert nekem valami hiányzik .
2013. aug. 6. 21:19
 8/11 A kérdező kommentje:

Egy másik kérdésnél már ezt a feladatot kiírtam és ott segítettek! :D


Legyen

A, B - a gyümölcsök mennyisége [kg]

a, b - a gyümölcsök ára [Ft/kg]


Ezekkel a feladat a matematika nyelvére lefordítva

"...kétféle gyümölcsből vásároltunk összesen 875 Ft értékben"

A*a + B*b = 875

"...Az egyik típusú gyümölcs 50 FT-tal többe kerül, mint a másik."

b = a + 50

"Ha az összes pénzt a drágábbikra költöttük volna, akkor pontosan 4 kg-mal kevesebb gyümölcsünk lenne most."

b(A + B - 4) = 875


Tehát a három egyenlet

(1) A*a + B*b = 875

(2) b = a + 50

(3) b(A + B - 4) = 875


A probléma az, hogy csak három egyenletünk van a négy ismeretlenhez.

De a helyzet nem reménytelen. :-)


Az (1) és (3) egyenletekből

A (3)-ben felbontva a zárójelet

A*b + B*b - 4b = 875

Hozzávéve az (1) egyenletet

A*a + B*b = 875

Az elsőből kivonva a másodikat

A*b - A*a - 4b = 0

A(b - a) = 4b

Mivel a (2)-ből

b - a = 50

ezért

50A = 4b

amiből

A/b = 4/50

A/b = 2/25


A két mennyiség (A és b) valódi mennyisége ennek egész számszorosa (q) lehet úgy, hogy a hányadosuk nem változik, vagyis

A/b = 2q/25q

Vagyis írható, hogy a

számláló

A = 2q

a nevező

b = 25q


Ezek ismeretében a többi mennyiség

A (2) egyenletből

a = b - 50

behelyettesítve

a = 25q - 50

a = 25(q - 2)


Az (1) egyenletből B-t kifejezve

B = (875 - A*a)/b

behelyettesítve

B = [875 - 2q*25(q - 2)]/25q

Egyszerűsítés után

B = 35/q - 2(q - 2)


Ezzel q függvényében kifejeztük az ismeretlen mennyiségeket.

Összeszedve és sorba rendezve

(4) A = 2q

(5) a = 25(q - 2)

(6) B = 35/q - 2(q - 2)

(7) b = 25q


A q értékét kell még behatárolni.

Az (5) egyenletből látható, hogy q>2

Viszont a (6) egyenlet leszűkíti a tartományt, mert az egész számú megoldáshoz

q = 5

vagy

q = 7

lehet


Nincs más hátra, mint előre, lássuk a megoldásokat. :-)

q = 5

------

A = 2*5

A = 10

======

a = 25(5 - 2) = 25*3

a = 75

=====

B = 37/5 - 2(5 - 2) = 7 - 6

B = 1

=====

b = 25*5

b = 125

======


q = 7 esetén a (6) egyenlet negatív értéket ad, így nem megoldás, tehát a q = 5 esetén adódó értékek adják a feladat egyetlen megoldását.


A válaszok a feladat kérdéseire

Mennyi gyümölcsöt vettünk?

A + B = 10 + 1 = 11 kg

Mennyibe kerülnek a gyümölcsök? (kg)

Az A gyümölcs ára

a = 75 Ft/kg

A B gyümölcs ára

b = 125 Ft/kg


A feltételek ellenőrzése

Az (1) egyenlet

10*75 + 1*125 = 875

A (2) egyenlet

125 = 75 + 50

A (3) egyenlet

125(10 + 1 - 4) = 125*7 = 875

vagy a feladat szövegét követve

875 Ft-ból a magasabb áron

875/125 = 7 kg gyümit vehetünk, ami 4-gyel kevesebb az össz mennyiségnél (11).


Jó étvágyat a gyümölcsökhöz. :-))


DeeDee

******

2013. aug. 6. 21:21
 9/11 anonim ***** válasza:

Még szerencse, hogy sok helyen megkérdezed!

A DeeDee eredménye valóban helyes:

[link]

2013. aug. 6. 21:31
 10/11 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi! :D
2013. aug. 6. 21:33
1 2