Valaki egy gyors feladatot, nyáron? (fizika)


Egy nagyméretű, függőleges tengelyű centrifuga átmérője 4m és 20 (1/s ) szögsebességgel forog. Határozzuk meg, hogy a centrifuga által a ruhára kifejtett erő hányszorosa a ruha súlyának?


Nem akar sehogy se kijönni a feladatban megadott eredmény, ha valaki tudja írja már le!


2013. aug. 2. 09:28
 1/6 anonim ***** válasza:
800 -szorosa.
2013. aug. 2. 19:34
 2/6 bongolo ***** válasza:

A centripetális gyorsulás:

a_cp = r·ω²

Ez most 4·400 = 1600 m/s², ami 160 g. Vagyis 160-szoros az erő (hisz a súly m·g, a centripetális erő pedig m·a_cp).

2013. aug. 2. 20:57
 3/6 anonim ***** válasza:

Hm. Én is elrontottam, az enyémet még g-vel el kell osztani. (A 2. válaszolóét meg kettővel, mert az átmérő van megadva).


Mert (D*omega^2)/(2g) a paraméteres megoldás.


(D*omega^2)/2=800


elosztva g-vel, kb. 80 a helyes végeredmény.

2013. aug. 2. 21:36
 4/6 A kérdező kommentje:

Már rájöttem a megoldásra:

Úgye 2 erő hat azonos irányba ami F(s)max:m*w^2*r*(mű)

és ez egyenlő az F(g):mg => F(s)=F(g)

Behelyettesítesz rendezed és azt kapok: 80=1/(mű)

És a feladat szerint is ez a megoldás.

2013. aug. 3. 20:43
 5/6 bongolo ***** válasza:

Kicsit elbonyolítottad a súrlódás bevezetésével, de valójában igazad van abban, hogy azzal is illene számolni. Azért nem kell, mert egy centrifugában feltételezzük, hogy a ruha nem esik le (hacsak a feladat szövege az ellenkezőjét nem mondja).


De ha mégis akarunk a súrlódással is számolni, akkor a ruhára ezek az erők hatnak:


Vízszintesen:

Centripetális erő: F_cp = m·r·ω²


Függőlegesen:

Súly: F_g = m·g

Súrlődás: F_s = m·g


A súrlódásnál nézni kell, hogy mennyi a maximálisan lehetséges értéke:

F_smax = F_cp · μ = m·r·ω²·µ

De ekkora értéket tipikusan nem vesz fel a súrlódás valódi értéke, mert m·g egy gyorsan forgó centrifugában ennél kisebb. Olyankor F_s = m·g, ahogy fentebb írtam.


Szóval amit írtál, az technikailag nem teljesen jó, mert nem hat akkora erő függőlegesen. Amit pedig kiszámoltál, az a súrlődási együttható határértéke (µ=1/80), aminél erősebb súrlódás esetén nem esik le a ruha forgás közben.


---

A példa kiírója szerintem jóval egyszerűbb dologra gondolt, erre:

A centrifuga a ruhára a centripetális erővel hat:

F_cp = m·r·ω²

A ruha súlya pedig:

F_g = m·g


A kettőnek az aránya: F_cp / F_g = m·r·ω² / m·g = r·ω² / g = 80

2013. aug. 4. 00:24
 6/6 A kérdező kommentje:

Mondom a feladat írója is azt adta meg megfejtésnek.

Az F(s)max ez mindenképp m*w^2*(mű)*r mivel azonos irányba ható erők. És ha megnézed a feladatot kiderül h a ruha 1cm se mozdul el a függőleges tengelyen mivel mg egyenlő. De azért köszönöm a segítséged.

2013. aug. 4. 07:42