Hogyan kell ezt a két feladatot felírni egy egyenletbe?


2 hajó elhagyja ugyanazt a kikötőt. A lassabb hajó nyugat felé indul és fél órával hamarabb elhagyja a kikötőt, mint a gyorsabb hajó, amelyik dél felé indul. A két hajó közti sebesség 20 km/h. 2 órával azután, hogy a második hajó elhagyta a kikötőt, a két hajó közötti távolság 50 km. Milyen sebességgel haladnak a hajók?


Egy folyó áramlása 4 km/h. Egy hajó egyik városból átmegyik a másikba, melynek távolsága 60 km, majd visszatér a kiinduló ponthoz. Az utazási idő 6 óra 15 perc. Mekkora sebességgel haladnak a hajó, ha nem lenne áramlás?


Előre is köszi a válaszokat!


2013. júl. 31. 15:54
 1/4 seeway0 válasza:

[link]


Elszámolás jogát fenn tartom, rég nem foglalkoztam matekkal... De a megoldási menet jó

2013. júl. 31. 17:03
 2/4 anonim ***** válasza:

Felírod az adatokat elsősorban:

Lassabb hajó:

v = x

s = 2,5x

t = 2,5


Gyorsabb hajó:

v = x+20

s = 2(x+20)

t = 2


Az útvonalak a meghatározás szerint merőlegesek egymásra, így a megadott utakra (2,5x ; 2(x+20) ; 50) alkalmazzuk a pithagorasz tételt. Nekem a pozitív megoldás kb. x=4,3902 lett, a sebességek: 4,3902 és 24,3902

Mértékegységek (v=km/h, s=km, t=h)

2013. júl. 31. 17:05
 3/4 seeway0 válasza:

[link]


Második rész

2013. júl. 31. 17:19
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2013. aug. 1. 10:16