Segítenél ezekben a mértani soros feladatokban?


1.Egy mértani sorozat első tagja 8, az n-edik tag

pedig 648. Adja meg a sorozat kvóciensét,

ha tudjuk, hogy az első n tag összege 968.


2. 2;2/3;2/9;... egy mértani sorozat Adjuk meg k értékét,ha Sk=80/27


3.Egy mértani sorozat első tagja 5, a kvóciense 3.

Legalább hány tagját kell a sorozatnak összeadni,

hogy az összeg meghaladja a 2000-et?


2013. aug. 1. 17:25
 1/8 anonim válasza:
Most arra vársz h vki megoldja helyetted?
2013. aug. 1. 18:54
 2/8 A kérdező kommentje:
Igen...:),mivel szeretnék osztályozót matekból és most itt elakadtam,de nem muszáj válaszolni.Engem inkább a levezetés érdekel.
2013. aug. 1. 19:09
 3/8 A kérdező kommentje:
Az elsőt és a harmadikat már nem kell!
2013. aug. 1. 19:11
 4/8 anonim válasza:
megcsináltam a 2est írj ha kell:)
2013. aug. 1. 20:01
 5/8 anonim ***** válasza:

1. feladat:

Mértani sorozat összegképletet behelyettesítve a megadott adatokkal:

968 = [8(q^n-1)]/(q-1)

968(q-1) = 8(q^n-1)


Az n-dik tagot felírhatjuk így is:

a_n = 648 = a_1 * q^(n-1) = 8q^(n-1)

Ezt rendezve:

q^n = 81q


Két ismeretlen, két egyenlet:

968(q-1) = 8(q^n-1)

q^n = 81q


Behelyettesítesz az első egyenletbe:

968(q-1) = 8(81q-1)


Ezt megoldva q = 3

Írjuk fel a sorozatot biztonság kedvéért:

8 + 24 + 72 + 216 + 648 = 968

Az egyenlet helyes, így jól dolgoztunk.

2013. aug. 2. 06:58
 6/8 anonim ***** válasza:

a_1 = 5

q = 3


Az összegképletbe behelyettesítve:


2000 < 5(3^n-1)/2


Ezt rendezve:

3^n > 801

log_3(801) = 6,0857 = n

Az első n tag összege akkor lesz nagyobb 2000-nél, ha n > 6.

2013. aug. 2. 07:13
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom, megkaptad-e a 2. feladathoz a választ, biztonság kedvéért leírom neked.


S_k = [a_1(q^k-1]/(q-1)

q = 1/3

S_k = 80/27


Behelyettesítve:


80/27 = 2[(1/3)^k-1]/(-2/3)

-160/81 = 2[(1/3)^k-1]

(1/3)^k-1 = -80/81

(1/3)^k = 1/81

(1/3)^k = (1/3)^4


Exponenciális egyenlet szigorú monotonitását figyelembe véve:

k = 4


Sajnálom, hogy lusta vagy megcsinálni, pedig tényleg csak a mértani sor összegképletébe kellett volna behelyettesítened, ami nem nagy feladat.

2013. aug. 2. 09:41
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!Így már könnyebb!:D
2013. aug. 2. 09:52