1; Egy téglatest alakú akvárium belső méretei ( egy csúcsból kiinduló éleinek hossza ) : 42 cm , 25 cm , 3 dm . Megtelik-e az akvárium , ha beletöltünk 20 liter vizet ? válaszát indokolja !

2; Egy henger alakú fazék belsejének magassága 14 cm , belső alapkörének átmérője 20 cm . Meg lehet-e főzni benne egyszerre 5 liter levest ? válaszát indokolja !

3; Egy négyzet alapú hasáb alapéle 3 cm . Térfogata 72 köbcentiméter . Hány cm hosszú a hasáb magassága ?

4; Egy négyzetes oszlop egy csúcsból kiinduló 3 élének hossza : a , a és b . Fejezze ki ezekkel az adatokkal az ebből a csúcsból kiinduló testátló hosszát !


2013. febr. 19. 21:00
 1/7 anonim ***** válasza:

1.)


a = 42 cm

b = 25 cm

c = 3 dm = 30 cm


V = abc = 42*25*30 = 31500 cm³ = 31,5 dm³

20 liter = 20 dm³


Mivel a téglatest térfogata nagyobb, mint a víz térfogata, ezért nem telik meg: 31,5 dm³ > 20 dm³

2013. febr. 19. 21:08
 2/7 anonim ***** válasza:

2.)

h = 14 cm

d = 20 cm --> r = 10 cm

V = r²*π*h = 10²*14*π = 1400π = 4398,2297 cm³


5 liter = 5 dm³ = 5000 cm³


Mivel a henger térfogata kisebb, mint a folyadék térfogata, ezért nem lehet egyben megfőzni: 4398,2297 cm³ < 5000 cm³

2013. febr. 19. 21:11
 3/7 anonim ***** válasza:

3.)

a = 3 cm

b = ? (magasság)

V = a²*b = 9cm²*b = 72 cm³

b = 72 cm³/9cm² = 8cm


A hasáb magassága 8 cm.

2013. febr. 19. 21:13
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm :) Sokat segítettél !
2013. febr. 19. 21:16
 5/7 anonim ***** válasza:

1. Nem

Az akvárium térfogata: 4,2*2,5*3=31,5 dm3

1dm3 = 1l, szóval 31,5 l víz kéne, hogy tele legyen.


2. Henger térfogata: r2*pi*m

10*10*pi*14=4396 cm3= 4, 396 dm3

Nem fér bele 5 liter.


3. hasáb térfogata: a*a*m

3*3*m=72

9m=72

m=8


8 cm a magassága


4. a testátló egy derékszögő háromszög átfogója, aminek a befogói b és gyök2*a. pitagorasz tétel:

átló= gyök alatt (b+gyök2*a)



Megkérdezhetem hányadikas vagy?

2013. febr. 19. 21:18
 6/7 anonim ***** válasza:

4.)


Először is az alap átlóját kell kiszámítani:

mivel négyzet, így √2*a hosszúságú.


Innen a magasság, az átló és a testátló által létrehozott derékszögű háromszög két ismert adata által megkapjuk a testátló hosszát:


vezessünk be jelöléseket:

x - négyzet átlója

y - test átlója

b - a megadott magasság


x = √(y²+b²) = √[(√2a)²+b²] = √(2a²+b²)

2013. febr. 19. 21:22
 7/7 anonim ***** válasza:

Fordítva kellett volna írnom:

x - test átlójanégyzet átlója

y - négyzet átlója

2013. febr. 19. 21:24