Matekosok, egyenletes szöveges feladatok! Levezetnétek?


Szóval nem értem ezt a témakört, és kéne egy kis segítség. Levezetnétek ezeket a feladatokat? Előre is köszönöm!!!


136) Mennyi 20%-os kénsavat kell hozzákeverni 40 kg 68%-os kénsavhoz, hogy 32%-os koncentrációjú kénsavat állítsunk elő?


137) 10 liter 87°-os alkoholunk van. Mennyi vizet kell hozzáöntenünk, hogy 80°-os alkoholt kapjunk?


138) Ugyanabból az anyagból két különböző töménységű oldat áll a rendelkezésünkre, mégpedig 20 liter 45%-os és 30 liter 60%-os. Hány %-os oldatot tudunk előállítani összekeverésükkel?


143) Egy üzemben a hűtőfolyadék két csapon keresztül engedhető egy tartályba. Ha csak az első csapot nyitjuk meg, a tartály 6 perc alatt telik meg, a másik csapon keresztül pedig 10 perc alatt. Hány perc alatt telik meg a tartály, ha egyszerre mindkét csapot megnyitjuk?


144) Egy kád csupán a melegvizes csapból 20 perc alatt telik meg, csak a hidegvizes csapból pedig 25 perc alatt. Mennyi idő alatt telt meg a kád, ha a melegvizes csap 25 perccel kevesebb ideig volt nyitva, mint a hidegvizes csap?


145) Egy úszómedencébe három cső torkollik. Az első kettőn a medencébe befolyik a víz, a harmadikon pedig kifolyik belőle. Egyedül az első csövön keresztül a medence 2 óra alatt telik meg, a másodikon keresztül 5 óra alatt, a tele medencéből pedig a harmadik csövön át 10 óra alatt tud kifolyni az összes víz. Mennyi idő alatt telik meg a medence, ha egyszerre mind a három csapot megnyitjuk?



#matematika #szöveges feladat #egyenlet #egyenletes szöveges feladatok
2013. febr. 7. 17:22
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez igy egyszerre elég sok

1. feladat


kénsav tömege(kg) töménysége(%) savtartalma(kg)

1. x 20 x*0,2

2. 40 68 40*0,68

összes x+ 40 32 (x+40)*0,32


x*0,2 + 40*0,68= (x+40)* 0,32

0,2x + 27,2 = 0,32x + 12,8

14,4 = 0,12x

120 = x 120 kg 68%-os kénsavat kell hozzáönteni



2. feladat



alkohol térfogata (l)töménysége(%) alkoholtartalma

1. 10 87 10*0,87

2.(víz) x 0 0

összes x+10 80 (x+10)*0,8


10*0,87 = (x+10)* 0,8

8,7 = 0,8x + 8

0,7 = 0,8x

0,875=x 0,875 l vizet kell hozzáönteni


3. feladat


alkohol térfogata (l) töménysége(%) alkoholtartalma

1.oldat 20 45 20*0,45

2.oldat 30 60 30*0,6

összes 50 x 50*0,01x


20*0,45 +30*0,6 = 50* 0,01x

9 + 18 = 0,5x

27 = 0,5x

54 = x 54%-os lesz az oldat


Egyenlőre ennyire volt időm

2013. febr. 7. 19:31
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2013. febr. 7. 19:49
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha csak az első csapot nyitjuk meg, a tartály 6 perc alatt telik meg, a másik csapon keresztül pedig 10 perc alatt. Ez azt jelenti, hogy percenként az első csap a tartály 1/6-át a második csap a tartály 1/10-ét tölti tele.

Ha a két csap egyszerre van nyitva akkor percenként a tartály 1/6+1/10 része telik meg.

(1/6+1/10)*x=1 (mert egy egész tartályt kell teletölteni. Ezt megoldva következik, hogy 15/4 perc alatt telik meg a tartály.

2013. febr. 8. 18:29
 4/4 anonim ***** válasza:

(1/6+1/10)*x=1

A zárójelben közös nevezőre kell hozni, ami itt a 30.

(5/30+3/30)*x=1

(8/30)*x=1 szorzol 30-cal

8*x=30 osztol 8-cal

x=30/8=15/4

2013. febr. 11. 18:38