sin(2x)-cos(2x)=gyök alatt 2
sin^2(x)-2*sin(x)*cos(x)+2*cos^2(x)=2
2013. jan. 9. 20:02
1/3 PósánéAnita válasza:
1.:
2x=y
sin y- cos y= gyök 2, emelj négyzetre
sin^2 y- 2*siny-cosy+cos^2 y=2
azonossággal: sin^2y+cos^2 y=1, így -2*sin y* cosy=1, innen -sin(2y)=1
sin(2y)=-1
2y=270+ k*2pí
y=135+k*pí
x=67,5+k/2 *pí
2/3 PósánéAnita válasza:
sin^2 x+ cos^2 x=1
marad: -2 -sin x* cos x+ cos^2 x=1, emelj négyzetre, kivonunk cos^2 x-t előtte
4sin^2 x * cos^2 x= 1-2*cos^2 x+cos^4 x
4(1-cos^2 x)*cos^2 x= ugyanaz
kapsz egy negyedfokú egyenletet:
0= 5 cos^4 x -6cos^2 x +1
cos^2 x= y, így egymásodfokú egyenlet lessz, aminek gyökei:1 és 0,2
azaz cos^2 x=1, ahonnan cosx=1 és cosx=-1, ezekből adódik, hogy x=0+k*2pí és 180+k*2pí
cos^2 x=0,2, ekkor cosx=0,4472 és -0,4472, ezekből x= 63,43 +.. és 296,56+.. és x=116,56+.. és 243.43+k*2pí
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2013. jan. 10. 19:22