Matekosok, tudnátok segíteni?


Nem igazán értem az anyagot amit veszünk. Erről a két feladatról lenne szó.


144) Egy kád csupán a melegvizes csapból 20 perc alatt telik meg, csak a hidegvizes csapból pedig 25 perc alatt. Mennyi idő alatt telt meg a kád, ha a melegvizes csap 25 perccel kevesebb ideig volt nyitva, mint a hidegvizes csap?


145) Egy úszómedencébe három cső torkollik. Az első kettőn a medencébe befolyik a víz, a harmadikon pedig kifolyik belőle. Egyedül az első csövön keresztül a medence 2 óra alatt telik meg, a másodikon keresztül 5 óra alatt, a tele medencéből pedig a harmadik csövön át 10 óra alatt tud kifolyni az összes víz. Mennyi idő alatt telik meg a medence, ha egyszerre mind a három csapot megnyitjuk?


Levezetnétek légyszi? Nemsokára dolgozatot írok és nagyon nem vagyok képben. :S



2013. febr. 10. 14:42
 1/1 anonim ***** válasza:

a 144)-es feladat biztos jól van leírva? Mert akkor a melegvizes csap 0 percig, a hidegvizes csap 25 percig volt nyitva.


145)


x óra alatt az első cső a medence x/2-ed részét tölti meg

(tehát 1 óra alatt 1/2, 2 óra alatt 2/2, vagyis tele van)


x óra alatt a második cső a medence x/5-öd részét tölti meg

(tehát 1 óra alatt 1/5, 5 óra alatt 5/5, vagyis tele van)


x óra alatt a harmadik cső a medence x/10-ed részét üríti ki.


Tehát:

(x/2)+(x/5)-(x/10) = 1 (az 1, az azt jelenti, hogy tele van, 1/1-ed része a medencének)

(5x/10)+(2x/10)-(x/10) = 1

(6x/10) = 1

x=(10/6)=(5/3) --> 5/3-ad óra alatt telik meg a medence (1 óra 40 perc)

2013. febr. 10. 15:01