Trigonometrikus bizonyítás?


Üdv!


Kérlek szépen, segítsetek ebben a feladatban.

Nagyon szépen köszönöm, ha időt szakítasz rám.


Feladat: Bizonyítsuk be, amennyiben x>0, akkor:

2x + x∙cos(x) > 3∙sin(x)


2013. júl. 2. 08:42
 1/1 anonim ***** válasza:

Tekintsük az egyenlet két oldalát két függvénynek, és legyen:


f1=2x + x∙cos(x) és f2=3∙sin(x)


Azonnal látható, hogy x=0-ban metszi egymást a két görbe.

Nézzük meg a medekségüket (m1 és m2), egy tetszőleges x>0 pontban, ehhez deriválunk:


m1=df1/dx=2+cos(x)-x*sin(x); ill.: m2=df2/dx=3*cos(x);


Most vizsgáljuk meg a görbületeket is (G1 és G2), ezeket a második deriváltak adják:


G1=-2*sin(x)-x*cos(x); il.: G2=-3*sin(x);


Amint látható, azonos irányba görbülnek, így elég azt belátnunk, hogy G1/G2<1.


Osztás után: G1/G2=(2/3)+(x/(3tg(x)))


Ahol az x/3tgx fv. maximuma 1/3 mégpedig az x=0 helyen, ezt egyszerű deriválással beláthatjuk.

Tehát a


G1/G2 hányados maximuma is 1.


Ez pedig azt jelenti, hogy az eredeti egyenlőtlenség valóban igaz.

2013. júl. 2. 22:17