Sziasztok!
Kérlek, segítsetek a képen látható feladatban!
Előre is köszönöm szépen :)
2013. júl. 1. 17:14
1/4 anonim válasza:
Van valami feltétel?
Vagy mindegyik valós szám?
2/4 A kérdező kommentje:
Azt lehagytam. Elnézést kérek.
Szóval a feladat:
Bizonyítandó, hogy ha a,b,c egymást követő természetes számok, akkor a képen látható egyenlőtlenség teljesül.
2013. júl. 1. 19:09
3/4 BKRS válasza:
Tehát arról van szó, hogy:
a=b-1
c=b+1
és ekkor:
(a/b)^(a/b) + (c/b)^(c/b) > 2
a/b+c/b = (b-1)/b + (b+1)/b = 2
Használjuk mondju a Jensen egyenlőtlenséget:
Azt tudjuk, hogy x^x felülről konvex, vagyis
(x^x + z^z)/2 > ((x+z)/2)^((x+z)/2)
x=a/b és z=c/d helyettesítéssel:
((a/b)^(a/b) + (c/b)(^(c/b) )/2 ≥ ((a/b+c/b)/2)^((a/b+c/b)/2) = 1
Vagyis mivel a≠b
2-vel átszorozva:
(a/b)^(a/b) + (c/b)^(c/b) > 2
4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :)
2013. júl. 2. 08:26