Mi a megoldása ennek a feladatnak?


Egy 5 piros és 5 fehér golyót tartalmazó dobozból egy kiesett.(nem tudjuk hogy milyen)Mennyi a valószínűsége, hogy ebből a dobozból 2 golyóz kihúzva mindkettő piros?


Köszönöm a válaszokat!



2013. jún. 13. 14:00
 1/4 BKRS ***** válasza:

Az "a alatt b" műveletet (a b)-vel fogom jelölni.

Van tehát az x és y szín és mondjuk x esett ki.

Ekkor annak az esélye, hogy 2 kihúzva mindkettő y: (3 2)/(5 2) = 3/10

annak az esélye, hogy mindkettő x: (2 2)/(5 2) = 1/10

Annak az esélye tehát, hogy mindkettő piros:

1/2 * 3/10 + 1/2 * 1/10 = 1/5

2013. jún. 13. 14:11
 2/4 bongolo ***** válasza:
78%

Ez feltételes valószínűséges feladat (azon belül is teljes valószínűség tétel).


Mivel egyforma a pirosak és fehérek száma, 1/2 valószínűséggel esett ki piros.


Ha piros esett ki, akkor a dupla piros húzás valószínűsége:

(4 alatt 2)/(9 alatt 2)


Ha fehér esett ki, akkor a dupla piros húzás valószínűsége:

(5 alatt 2)/(9 alatt 2)


A teljes valószínűség:

1/2·(4 alatt 2)/(9 alatt 2) + 1/2·(5 alatt 2)/(9 alatt 2) = 2/9


--

BKRS, ott rontottad el, hogy 9 golyó van összesen, nem 5.

2013. jún. 13. 15:28
 3/4 anonim ***** válasza:

Egy másik megoldás. 50% az esélye annak, hogy kiesett golyó piros/fehér.

1/2*4/9*3/8 + 1/2*5/9*4/8=1/12+5/36=8/36=2/9

2013. jún. 15. 07:21
 4/4 anonim ***** válasza:

Az első válasz hibás. A második, és szvsz a harmadik is túlbonyolított. a lényeg, hogy miután nem tudjuk a kiesett golyó színét, az nekünk nem információ. Épp olyan, mintha benne lenne a dobozban. Így a megoldás:


(1/2)*(4/9) = 2/9

2013. jún. 16. 23:23