Mi ennek a fizika feladatnak a megoldása?

Egy 1 kg tömegű testet vízszintes talajon 0,8 m/s sebességgel húzunk. Változatlan teljesítmény mellet mennyivel csökken a sebesség, ha a testet egy 30 fokos-os lejtőn húzunk felfelé? A talaj és a test közötti súrlódási együttható 0,2.

2013. máj. 28. 19:50
 1/1 bongolo ***** válasza:

m = 1kg

v = 0,8 m/s

µ = 0,2


α = 30° (sin α=1/2, cos α = √3/2)


Vízszintesen a súrlódás m·g·µ, ekkora erővel kell húzni, hogy állandó sebességgel menjen. A teljesítmény:

P = F·v = µ·mg·v


A lejtőhöz csinálj rajzot. A testre ható erők:

- m·g lefelé. Azt fel kell bontani két komponensre:

 -- mg·sin α a lejtővel párhuzamos

 -- mg·cos α a lejtőre merőleges

- A lejtő nyomja a testet. Ez az N nyomóerő is mg·cos α, csak ellenkező irányú (felfelé, merőlegesen a lejtőre).

- Súrlódás a lejtővel párhuzamosan, a mozgással ellentétes irányban: N·µ a nagysága (vagyis µ·mg·cos α)

- Húzzuk a testet felfelé F₂ erővel, ez is párhuzamos a lejtővel.


Állandó a sebesség, ezért az erők eredője nulla lesz. A lejtőre merőlegesen mg·cos α és N eredője nulla, a lejtővel párhuzamosan is annak kell lennie:

F₂ = N·µ + mg·sin α

Itt minden adat ismert, tehát ezt az F₂ erőt ki lehet számolni, számold ki.


v₂ sebességgel megy a test, ekkor a teljesítmény F₂·v₂:

F₂·v₂ = F·v (= µ·mg·v)

v₂ = µ·mg·v/F₂ = ... számold ki

2013. máj. 28. 23:54