Egy 10 dkg tömegű tesre 4 N erő hat északi irányban és 6 N erő hat keleti irányban. Mekkora és milyen irányú a test gyorsulása? Mekkora és milyen irányú harmadik erő hat még a testre, ha a test állandó sebességgel mozog déli irányban?2013. máj. 26. 13:33
1/1 bongolo válasza:
Az erők eredője:
Rajzold fel az erőket a megfelelő irányban. Egy derékszögű háromszög befogói. Az átfogó lesz az eredő erő. Pitagorasszal számolható: F=√(4²+6²) N. Az irány az nagyjából északkelet, de nem pontosan! Ha egyforma lenne a két erő, akkor lenne északkelet. A pontos irány α=arc tg 6/4 az északhoz képest.
A gyorsulás iránya ugyanaz, mint az eredő erőé. A nagysága az F=m·a képletből számolható: a=F/m
b)
Ha állandó sebességgel mozog, mindegy, hogy milyen irányban, akkor a rá ható erők eredője nulla. Vagyis kell még egy ugyancsak F nagyságú erő az előbb kiszámolttal pont ellentétes irányban, tehát nagyjából délnyugati irányban. Ha pontosan kell, akkor északhoz képest α+180° irányban.