Egy 10 dkg tömegű tesre 4 N erő hat északi irányban és 6 N erő hat keleti irányban. Mekkora és milyen irányú a test gyorsulása? Mekkora és milyen irányú harmadik erő hat még a testre, ha a test állandó sebességgel mozog déli irányban?

2013. máj. 26. 13:33
 1/1 bongolo ***** válasza:

Az erők eredője:

Rajzold fel az erőket a megfelelő irányban. Egy derékszögű háromszög befogói. Az átfogó lesz az eredő erő. Pitagorasszal számolható: F=√(4²+6²) N. Az irány az nagyjából északkelet, de nem pontosan! Ha egyforma lenne a két erő, akkor lenne északkelet. A pontos irány α=arc tg 6/4 az északhoz képest.

A gyorsulás iránya ugyanaz, mint az eredő erőé. A nagysága az F=m·a képletből számolható: a=F/m


b)

Ha állandó sebességgel mozog, mindegy, hogy milyen irányban, akkor a rá ható erők eredője nulla. Vagyis kell még egy ugyancsak F nagyságú erő az előbb kiszámolttal pont ellentétes irányban, tehát nagyjából délnyugati irányban. Ha pontosan kell, akkor északhoz képest α+180° irányban.

2013. máj. 26. 16:20