Másodfokú egyenlet megoldása?


Üdv.


Hogy lehet megoldani olyan másodfokú egyenleteket, amiben nincs c elem? 1. megoldás sikerül, de 2.-at nem tudom hogy kell kiszámolni.


pl.


(x-2)^2=121

(x^2)-4=121

(x^2)-125=0

x^2=125

x=gyök(125)

===========

(x-2)^2=121 /gyök

x-2=11

x=13


Ez a 2 megoldás jó? a 2.-ban biztos vagyok, az elsőben nem.


2013. jún. 11. 16:53
 1/5 anonim ***** válasza:

Az első lépésben súlyosat hibáztál:

(x-2)^2 nem x^2-4, hanem x^2-4x+4. (Nézz utána az (a-b)^2-re vonatkozó azonosságnak!)


A második megoldásod hiányos. Ugyanis ha

(x-2)^2=121,

akkor x-2=11 mellett x-2=-11 is lehetséges. Így jön ki a két lehetséges megoldás: x=13 vagy x=-9.


(Mellesleg ebben a másodfokú egyenletben, ha felbontod a zárójelet és a szokásos alakban írod fel, van "c elem".)

2013. jún. 11. 17:04
 2/5 anonim ***** válasza:

x^2-4x+4=121

x^2-4x-117=0

Másodfokú egyenletbe behelyesítve az egyik x érték 13-ra, a másik (-9)-re jön ki.


Az első megoldásodban nem is értem, hogy mit csináltál. Ha a négyzetre emelést akartad felbontani, akkor nézd át sürgősen azt az anyagrészt, mert alapvető hiányosságod van benne.

2013. jún. 11. 17:05
 3/5 anonim ***** válasza:

Te meg mit csináltál itt?


Na jó:

(x-2)^2=121

Gyököt vonsz:

x-2 = 11 vagy x-2 = -11

Ezekből x1 = 13 és x2 = -9


Ha mindenképp vissza akarod vezetni a másodfokú megoldóképletre (bár ebben az esetben felesleges, mert emígy sokkal egyszerűbb), akkor így:


(x-2)^2 = 121

x^2 - 4x + 4 = 121

x^2 - 4x - 117 = 0

megoldóképlet...


Hogy lehetne jó két különböző megoldási módot használva két különböző eredmény ugyanarra a feladatra?

2013. jún. 11. 17:07
 4/5 anonim ***** válasza:

Az első megoldás teljesen rossz, a második pedig hiányos.


Elsőben:

(x-2)^2=121

(x^2)-4=121


Ez az átalakítás nem helyes, összeg hatványa nem egyezik meg a tagok hatványának összegével. nevezetes azonossággal kell kibontanod a hatványt ( vagy kézileg elvégzed a szorzást):

(x-2)^2=(x-2)(x-2) = x^2-4x+2

A fenti egyenlet tehát végig a bal oldalt alakítja.

Ezután még rendezned kell az egyenletet és a megoldóképlettel megoldani.



Második módszer:

A gyökvonásnál elvesztesz egy gyököt, mert nem veszed figyelembe, hogy x-2= -11 is helyes megoldást ad.


Vagyis x=13 és x=-9 is helyes megoldás.

2013. jún. 11. 17:08
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Tudom az azonosságokat, csak mivel kifejezetten c nélküli feladatokat csináltunk, így azt gondoltam, hogy nem kell. Először nem értettem, hogy miért lehet -11-gyel is egyenlő, de leesett, hogy annak a négyzete is 121. Köszönöm a válaszokat mégegyszer.
2013. jún. 11. 17:16