Hol a hiba? (másodfokú egyenlet-szöveges feladat) Nagyon sürgős!


Tudom, igen már egyszer kiírtam, de akkor nem kaptam választ...


Sziasztok!

9-es vagyok és egy versenyre készülök, így a tananyaggal már előrébb járok. Picit elakadtam három feladatban és nagyon megköszönném, ha segítenétek!


Első feladat:

Egy tört szám számlálója kettővel kevesebb, mint a nevező. Ha az eredeti számhoz hozzáadjuk a reciprokát 74/35-öt kapunk. Mi az eredeti tört?


[link]



Második feladat:

Ha egy kétjegyű számot megszorozzuk az eredeti szám számjegyeinek felcserélt változatával akkor 1612-őt kapunk. Az eredeti szám számjegyeinek a négyzete 40.Mi az eredeti szám?


[link]



3. feladat:

Egy motoros 30 percet pihent a 300 km-es túrája közepén. Ezután 10 km/h-val növelni kellett a sebességét, ahhoz hogy a pihenő nélküli időben érjen a túra végére. Mennyivel ment a pihenő előtt?


[link]


vagy


[link]


Minden segítség jól jön!


2013. febr. 13. 19:36
 1/8 bongolo ***** válasza:

1.

Nem kell y. Amit y-nak írtál, az x kellene legyen. Te meg x-2-nek vetted, az nem jó.


(x-2)/x + x/(x-2) = 74/35

2013. febr. 13. 19:54
 2/8 anonim ***** válasza:

Első feladat kezdése:

"kettővel kevesebb, mint a nevező. "

Ha számlálónak x-2 -t írtál, az x -nél kevesebb kettővel, nem valami másik ismeretlennél (y). (x-2)/x + x/(x-2) = tehát ...

2013. febr. 13. 19:57
 3/8 bongolo ***** válasza:

2.

"Az eredeti szám számjegyeinek a négyzete 40."

Ezt is angolból fordítottad? Így nem értelmes. Valószínű úgy volt, hogy a számjegyek négyzeteinek az összege 40:


x²+y² = 40


Ahogy írtad, (x+y)² nem lehet 40, mert a 40 nem négyzetszám.

2013. febr. 13. 19:57
 4/8 bongolo ***** válasza:

3.

A 30 percet át kellett volna váltani órára, szóval 0,5-öt adj hozzá 30 helyett. Akkor minden adat egymással kompatibilis mértékegységben lesz (km, h, km/h)

2013. febr. 13. 20:00
 5/8 A kérdező kommentje:

A fentihez vagy a lentihez adjak 30-at?


TE vagy az én megmentőm! :)

2013. febr. 13. 20:01
 6/8 bongolo ***** válasza:

30-at egyikhez se, csak 0,5-öt.


A pihenővel és a gyorsított befejezéssel ugyanannyi idő alatt ért oda, mintha nem állt volna meg, hanem eredeti sebességgel ment volna végig:


150/x + 0,5 + 150/(x+10) = 300/x


Ez végül is ugyanaz, mint a második:

0,5 + 150/(x+10) = 150/x

de ahogy fentebb írtam, úgy érthetőbb, hogy miért ott van a 0,5.


Egyébként ha neked nem ezzel a gondolkodással a logikusabb, hanem ahogy te kezdted, akkor úgy lehet leellenőrizni, hogy jó helyen van-e a +0,5, hogy 150/x nagyobb, mint 150/(x+10), tehát a kisebbhez hozzáadva a 0,5-öt lesz azonos a nagyobbal.

2013. febr. 13. 22:32
 7/8 anonim ***** válasza:

Kicsit türelmetlen voltál :-)


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


DeeDee

********

2013. febr. 13. 23:42
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2013. febr. 14. 16:40