Hol rontom el ezeket a feladatokat? (másodfokú egyenlet-szöveges feladat) Nagyon sürgős!


Sziasztok!

9-es vagyok és egy versenyre készülök, így a tananyaggal már előrébb járok. Picit elakadtam három feladatban és nagyon megköszönném, ha segítenétek!


Első feladat:

Egy tört szám számlálója kettővel kevesebb, mint a nevező. Ha az eredeti számhoz hozzáadjuk a reciprokát 74/35-öt kapunk. Mi az eredeti tört?


[link]



Második feladat:

Ha egy kétjegyű számot megszorozzuk az eredeti szám számjegyeinek felcserélt változatával akkor 1612-őt kapunk. Az eredeti szám számjegyeinek a négyzete 40.Mi az eredeti szám?


[link]



3. feladat:

Egy motoros 30 percet pihent a 300 km-es túrája közepén. Ezután 10 km/h-val növelni kellett a sebességét, ahhoz hogy a pihenő nélküli időben érjen a túra végére. Mennyivel ment a pihenő előtt?


[link]


vagy



[link]


Előre is köszönöm a hasznos válaszokat!


2013. febr. 13. 16:45
 1/2 anonim ***** válasza:

1. feladat

Ez egyszerűbben is megoldható


Legyen

a - az eredeti tört

p = 74

q = 35


akkor a feladat szerint

a + 1/a = p/q

q(a² + 1) = p*a

Nullára redukálva

a²q - a*p + q = 0

A p és q értékét behelyettesítve a gyökök

a1,2 = (74 ± 24)/70

ebből

a1 = 7/5

=======

a2 = 5/7

======

vagyis a számláló és a nevező különbségére megadott feltétel fölösleges a megoldáshoz (nem független adat).


2. feladat

"Az eredeti szám számjegyeinek a négyzete 40."

Ez így nem egyértelmű: értelmezhető a két számjegy összegének négyzeteként, de a két számjegy négyzetének összegeként is.

Pontosítsd a feladatot.


3. feladat

A tévedés ott van, hogy a pihenő időt percben számoltad, nem órában. :-)


DeeDee

**********

2013. febr. 13. 22:03
 2/2 anonim ***** válasza:

Gondoltam, amíg eldöntöd, mi a 2. feladat pontos szövege, levezettem a megoldást mindkét változattal.


Az alábbiakból kiderül, hogy a te megoldásodban az volt a hiba, hogy a második feltételt rosszul értelmezted. :-)


Legyen

N = 10a + b - az eredeti szám

R = 10b + a - a fordítottja

A feltételek

N*R = 1612

és

1. (a + b)² = 40

vagy

2. a² + b² = 40


A nem egyértelmű második feltétellel a következő egyenletek írhatók fel


1. változat

A két egyenlet

(10a + b)(10b + a) = 1612

(a + b)² = 40

Felbontás és összevonás után

10(a² + b²) + 101ab = 1612

a² + 2ab + b² = 40

Átrendezve

10(a² + b²) = 1612 - 101ab

a² + b² = 40 - 2ab

A másodikat 10-zel szorozva, a két bal oldal azonos lesz, így a jobb oldalak is azonosak, így

1612 - 101ab = 400 - 20ab

ebből

81ab = 1212

mivel 81 nem osztója 1212-nek, a szorzat nem lesz egész szám, így ez a változat nem megoldás.


2. változat

A két egyenlet

(10a + b)(10b + a) = 1612

a² + b² = 40

Felbontás után az egyenletek

10(a² + b²) = 1612 - 101ab

a² + b² = 40

A másodikat az elsőbe behelyettesítve

400 = 1612 - 101ab

ill.

101ab = 1212

A 101 osztója 1212-nek, így

ab = 12


Innen lehet egy logikai és egy matematikai megoldás.

A logikai

12 felírható

12 = 1*12

vagy

12 = 2*6

és

12 = 3*4

alakban.

Az

a² + b² = 40

feltételt figyelve csak a

12 = 2*6

megoldás a jó, vagyis a számjegyek

a = 2

b = 6

így

N = 26

R = 62


A matematikus

a² + b² = 40

a*b = 12

A másodikat 2-vel szorozva

a² + b² = 40

2*b = 24

Összeadva az egyenleteket a bal oldal teljes négyzet

(a + b)² = 64

így

a + b = 8


Ezzel van két egyenlet

a + b = 8

a*b = 12

Az ezekből adódó másodfokú egyenletet nem lehet gond megoldani. :-)


DeeDee

**********

2013. febr. 13. 22:56