Hogy kell kiszámolni a legnagyobb közös osztó, és a legkisebb közös többszöröst? Nagyon kéne! :S

Holnap írunk évvégit százalék számításból és ebből.A százalék számítás megy de ez nem,mert ennél az anyagnál pont beteg voltam. Valaki úgy nagyjából eltudná magyarázni? Például ezt hogy kell megcsinálni:(feladat neve)"Számítsd ki!" (105;80) és [105;80]. Azt tudom hogy fel kell bontani de onnan tovább... huh.. Remélem valaki tud segíten. Előre is köszönöm! Nagyon kéne :S

2013. jún. 2. 10:03
 1/6 KnightBalazs válasza:

Elöször is fel kell bontanod prim tényezökre.80=2.2.2.2.5 azaz 2 a negyedik hatványon és 5 az elsö haványon.

a 105 nem más mint 5.3.7 azaz 3 az elsö hatványon szorozva 5 az elsö hatványon szorozva 7 az elsö hatványon.A közös legnagyobb osztó nem más mint a két számból a legkisebb hatványon lévö közös számok szorzata ebben az esetben az 5 a legnagyobb közös osztó. A legkisebb közös többszörös nem más mint a két szám legnagyobb hatványon lévö elemei szóval minden prim tényezöt megszorzol egymással amelyikek valamelyik számodban megtalálhatóak és a számokat a megtalálható legnagyobb hatványon irjuk ki ebben az esetben 2 a negyediken szorozva 3 az elsön szorozva 5 az elsön szorozva 7 az elsön ez az összeg a két szám legkisseb közös többszöröse. Remélem világosan fogalmaztam. Sok sikert a felméröre !

2013. jún. 2. 10:14
 2/6 A kérdező kommentje:
Öhm szóval akkor 2x2x2x2x3x5x7 eredménye a legkisebb közös többszörös?
2013. jún. 2. 16:25
 3/6 anonim válasza:

LNKO: a közös hatványok a legkisebb kitevőn.

pl.: (44;66): 44=11x2(a másodikon)

66=2x3x11

(44;66): 2x11=22

LKKT: az összes hatvány a legnagyobb kitevőn:

pl.: [44;66]= 2(a másodikon)x3x11=132

2013. jún. 2. 16:42
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mostmár nagyjából értem de azért még egy kicsit átveszem! :)
2013. jún. 2. 17:15
 5/6 Tom Benko ***** válasza:

Euklideszi algoritmussal is lehet legmagyobb közös osztót keresni. Elônye, hogy nem kell tökölni a prímekkel. Az eljárás:

Oszd el az egyik számot a másikkal maradékosan. A maradékkal oszd el az osztót, és ezt ismételgesd. Amikor 0 a maradék, az osztó a legnagyobb közös osztó.

A legkisebb közös többszöröst pedig úgy kapod, hogy a két szám szorzatát elosztod a legnagyobb közös osztóval.

2013. jún. 3. 07:56
 6/6 Tom Benko ***** válasza:

A feladatbeli példában:

105:80=1, m=25

80:25=3, m=5

25:5=5, m=0

tehát lnko=5.

lkkt=105*80:lnko=1680

2013. jún. 3. 07:59