Koordinátageometria egy kis segítség?


[link]


ennek az egyenletnek kéne a levezetése, hogy hogyan kapom meg ezt az egyenletet,



2013. ápr. 17. 16:12
 1/1 bongolo ***** válasza:

Egyenes és pont távolsága:


Ax + By + C = 0

P(x₀;y₀)


legyenek:

a = A/√(A²+B²)

b = B/√(A²+B²)

c = C/√(A²+B²)


Ezekkel a²+b² = 1


ax + by + c = 0       ez az egyenes egyenletének a normálalakja egyébként.


Az egyenes normálvektora (a;b)

A merőleges egyenes normálvektora: (-b;a)

A P ponton átmenő merőleges egyenes egyenlete:

   -bx + ay = -bx₀ + ay₀

Ennek a metszéspontja az eredeti egyenessel: meg kell oldani az egyenletrendszert.

    abx + b²y + cb = 0

   -abx + a²y = -abx₀ + a²y₀

összegük:

(a²+b²)y + cb = a²y₀ - abx₀

y = a²y₀ - abx₀ - bc


Visszahelyettesítve:

ax + b(a²y₀ - abx₀ - bc) + c = 0

x + aby₀ - b²x₀ = (b²-1)c/a = -a²·c/a

x = b²x₀ - aby₀ - ac


Az (x;y) pont és a P pont távolsága: d = √((x-x₀)²+(y-y₀)²)

d² = (b²x₀ - aby₀ - ac - x₀)² + (a²y₀ - abx₀ - bc - y₀)²

= (-a²x₀ - aby₀ - ac)² + (-b²y₀ - abx₀ - bc)²

= a²(ax₀+by₀+c)² + b²(ax₀ + by₀ + c)²

= (a²+b²)(ax₀+by₀+c)² = (ax₀+by₀+c)²


d = |ax₀+by₀+c|


Visszahelyettesítve az eredeti A,B,C-t pont az ottani képletet kapjuk.

2013. ápr. 18. 01:20