Az ax+by=c egyenletű egyenes a, b, c együtthatói ebben a sorrendben egy nem állandó számtani sorozat egymást követő tagjai. Határozza meg az együtthatókat, ha a háromszög és a koordinátatengelyek alkotta háromszög területe 4/3!?


Milyen háromszög?

Hogy oldjam meg?



2013. febr. 27. 18:12
 1/6 A kérdező kommentje:
Az utolsó mondatban: "a háromszög és a koordinátatengelyek...", nem értem, nem inkább az egyenes és a koordináta-tengelyek (ami meghatároz egy háromszöget?) ?
2013. febr. 27. 18:40
 2/6 rémuralom ***** válasza:
De, az valószínűleg az egyenes és a tengelyek által meghatározott háromszög akar lenni.
2013. febr. 27. 18:51
 3/6 A kérdező kommentje:

Az egyenes (0;c/b) és (c/a;0) pontokban metszi a tengelyeket. Felírtam a,b,c-t a-d,a, a+d-nek és beírtam őket a derékszögű háromszög területképletébe. Kaptam:

8/3=(a+d)^2 / a(a-d)

Most hogyan tovább? A d-t vagy az a-t honnan tudnám kifejezni még, hogy ne legyen 2 ismeretlen?

2013. febr. 27. 19:41
 4/6 bongolo ***** válasza:

A sorozat kicsit más, b van a helyett: b-d, b, b+d

Az egyenlet:

8/3 = (b+d)² / (b(b-d))


Ez az egyenlet viszont csak azoknál a háromszögeknél adja a területet, ahol c/b valamint c/a ugyanolyan előjelű. Ha az egyik pozitív, a másik meg negatív, akkor T = -x·y/2:

-8/3 = (b+d)² / (b(b-d))

Ezt is meg kell majd oldani másodjára.


1)

8/3 = (b+d)² / (b(b-d))

8b² - 8bd = 3b² + 6bd + 3d²

3d² + 14b·d - 5b² = 0

Ez mondjuk d-ben másodfokú, a megoldóképlettel ez jön ki:

d₁₂ = (-14b ±√(196b² + 60b²))/6 = (-7b ± 8b)/3

d₁ = b/3

d₂ = -5b


a)

a = 2b/3

c = 4b/3


Az egyenes egyenlete:

2b/3·x + b·y = 4b/3

Ez persze sok egyenlet lehet. Bármilyen b esetén ugyanarról az egyenesről van szó, hisz b-vel akár egyszerűsíthetünk is:

2/3·x + y = 4/3

Vagy beszorozva 3-mal:

2x + 3y = 4

Nekem ez tetszik a legjobban.


b)

a = 6b

c = -4b


6bx + by = -4b

Most is ugyanaz a helyzet. A legegyszerűbb forma:

6x + y = -4


2)

-8/3 = (b+d)² / (b(b-d))

-8b² + 8bd = 3b² + 6bd + 3d²

3d² - 2b·d + 11b² = 0

d₁₂ = (2b ± √(4b² - 132b²))/6


A diszkrimináns negatív, szóval nincs több megoldás.

2013. febr. 27. 21:56
 5/6 anonim ***** válasza:

Közben Bongoló szebben befejezte, de azért belinkelem, hogy hol tartok:

[link]

2013. febr. 27. 22:01
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, különösen bongolónak a könnyen áttekinthető, világos magyarázatot! :)
2013. febr. 27. 23:46