Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Határérték-számítás: kérdés a...

Határérték-számítás: kérdés a határérték bizonyításról?

Figyelt kérdés

Üdv! A kérdésem és annak levezetése itt van képen, matematikai szimbólumokkal:


[link]


Nagyon megköszönném. Üdv


2013. márc. 25. 16:49
 1/6 bongolo ***** válasza:

Levezetem:


lim 1/n = 0

n→∞


|1/n| < ε

Mivel n pozitív, elhagyhatjuk az abszolút értéket:

1/n < ε

szorozzunk be n-nel (pozitív, marad az egyenlőtlenség iránya):

1 < ε·n

Osszunk ε-nal (pozitív, marad az egyenlőtlenség iránya):

1/ε < n


Kész.


Ez azt jelenti szavakkal, hogy megtaláltuk azt az ε-tól függő N számot, aminél nagyobb elemei a sorozatnak tényleg a nullának az ε sugarú környezetén belül vannak. Ez a küszöb: N = 1/ε. Szóval n>N esetén lesz |1/n|<ε.

2013. márc. 25. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Oké a küszöbindex megkeresésével nincs gondom mert az az én levezetésemből is megállapítható, engem az érdekelne hogy az abszolútértékes egyenletet ha levezetem miért az a megoldás-intervallum jön ki.


Azért köszönöm a választ, üdv

2013. márc. 25. 18:01
 3/6 bongolo ***** válasza:

Mivel az n most mindig pozitív, ezért nem kell a jobb oldali levezetés. Ha viszont általánosabban gondolkodsz és ragaszkodsz hozzá, akkor a nyílakra oda kell azt is írni, hogy "n>0 esetén" illetve "n<0 esetén", és komolyan is kell venni az előjeleket. Ezért a végén azt kapod, hogy 1/ε-nál nagyobb pozitív n-ek, és -1/ε-nál kisebb negatív n-ek a megoldás. Ez pedig nem egy összefüggő intervallum a számegyenesen, nem írhatod fel egy közös relációba, csak két reláció uniójaként:


n > 1/ε ∪ n < -1/ε

2013. márc. 25. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Ahaaaaaaaaaaaaa, már csak egyetlen egy kérdés. Ez miért nem írható fel közös relációba?


Nagyon köszönöm a válaszod, üdv

2013. márc. 25. 18:46
 5/6 bongolo ***** válasza:
Írtam már ezt az előbb: Mert nem összefüggő az intervallum. Szóval 2 intervallumod van. Az egyik (-∞, -1/ε) a másik (1/ε, +∞)
2013. márc. 26. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm, üdv
2013. márc. 26. 13:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!