Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Lim x->végtelen lnx/x esetén...

Lim x->végtelen lnx/x esetén miért 0 a végeredmény? Miért nem végtelen?

Figyelt kérdés
L'Hospita szabállyal oldom meg a feladatot, a végén lim x-> végtelen 1/x /x-et kapok és a végeredmény 0 lesz. Miért nem végtelen?

2012. okt. 27. 09:18
 1/5 anonim ***** válasza:
A szabály akkor alkalmazható, ha a kifejezés tört; a számláló és nevező külön-külön deriválhatóak; valamit ha 0/0 vagy végtelen/végtelen a határérték. Ebben a feladatban mindhárom stimmel (a kritikus határérték most éppen az utóbbi). Deriválod a szabály szerint külön a számlálót (ez 1/x) és külön a nevezőt (ez meg 1). Így lim x->végtelen 1/x lesz. Ha 1-et osztasz egy végtelen nagy pozitív számmal, annak eredménye 0 lesz (precízen 0+, tehát egy nagyon kicsi pozitív szám).
2012. okt. 27. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Azt látod, hogy hogy jön ki, csak azt nem, hogy miért ennyi a végeredmény, és miért nem végtelen? Könnyű belátni, hogy miért nem lehet végtelen.


A következőképpen járj el. Deriváld le a a függvényt rendesen, és figyeld meg, amit kaptál. A derivált gyöke e-nél van, itt tehát minimum vagy maximum lehet, történetesen ez egy maximumhely. Ha megnézed, e-nél nagyobb x-ekre a derivált negatív, ami azt jelenti, hogy az eredeti függvény innentől végig csökken.


Tehát a határérték végtelenben maximum annyi lehet, amennyi x=e-ben volt az érték (az érték ln(e)/e = 1/e). Tehát 1/e egy felső korlát a határértékre, így az semmiképp nem lehet végtelen.


Mivel azt is könnyű belátni, hogy a határérték nemnegatív (hiszen két pozitív függvény hányadosa), alsó korlátként triviális a 0-t mondani. És valóban, a függvény határtértéke e közé a kettő közé esik, ebben nincs hiba.

2012. okt. 27. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
ha egyszerűen magad elé képzeled az y=lnx és az y=x függvények grafikonját, akkor egyből láthatod, hogy az y=x sokkal meredekebben emelkedik, tehát az mindig nagyobb, így az gyorsabban tart a végtelenhez. (és persze egyik sem negatív). ezért lesz 0.
2012. okt. 27. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Igen, így szemléletesebb a dolog. Ugyanis az f(x)=x fv. meredeksége minden xeD(f)=R pontban éppen 1, az ln x fv.-é meg 1/x (amennyiben x>0), azaz utóbbi a +végtelenben 0-hoz tart, magyarul sokkal "laposabb", mint a másik.
2012. okt. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat
2012. okt. 29. 21:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!