33 * 2^(x-1) - 4^(x+1) = 2
Végeredménynek a könyv -3 és 2 ad meg.
2012. okt. 22. 14:36
1/2 vurugya béla válasza:
Bontom a kitevőket azonosságokkal:
33 * (2^x )/2 - (4^x)*2 = 2
Új ismeretlent vezetek be, legyen
2^x = a
(ekkor 4^x = a^2)
Ezzel felírva
33 * a /2 - (a^2)*2 = 2
Szorzok 2-vel mindkét oldalon, 0-ra rendezem:
0 = 4*a^2 - 33*a + 4
Ez másodfokú jöhet a megoldóképlet:
a1=4 és a2=1/8
Visszahelyettesítek a helyére 2^x -t
2^x=4 és 2^x=1/8
Ebből jön x-re: -3 és 2
2/2 A kérdező kommentje:
Ködzi megértettem! :)
2012. okt. 22. 16:30