Levezetné nekem valaki ezt az exponenciális egyenletet? Sehogy sem jön ki a végeredmény :/


33 * 2^(x-1) - 4^(x+1) = 2


Végeredménynek a könyv -3 és 2 ad meg.



2012. okt. 22. 14:36
 1/2 vurugya béla ***** válasza:
71%

Bontom a kitevőket azonosságokkal:


33 * (2^x )/2 - (4^x)*2 = 2


Új ismeretlent vezetek be, legyen

2^x = a


(ekkor 4^x = a^2)


Ezzel felírva


33 * a /2 - (a^2)*2 = 2


Szorzok 2-vel mindkét oldalon, 0-ra rendezem:


0 = 4*a^2 - 33*a + 4


Ez másodfokú jöhet a megoldóképlet:


a1=4 és a2=1/8


Visszahelyettesítek a helyére 2^x -t


2^x=4 és 2^x=1/8


Ebből jön x-re: -3 és 2

2012. okt. 22. 15:55
 2/2 A kérdező kommentje:
Ködzi megértettem! :)
2012. okt. 22. 16:30