Miért nem négyzetszám az 2,3,4,5 számjegyek valamilyen sorrendjében felírt ötjegyű szám?

Miért ?
2013. márc. 17. 12:01
 1/6 A kérdező kommentje:
A számjegyek: 2,3,4,5,6 természetesen, mivel ötjegyű, csak lemaradt egy szám.
2013. márc. 17. 12:01
 2/6 anonim ***** válasza:
Mert hárommal osztva kettő maradékot ad.
2013. márc. 17. 12:58
 3/6 anonim válasza:

Érthetőbben:

"x" számot keressük, melynek négyzete 2,3,4,5,6 számjegyek valamilyen sorendjében felírt ötjegyű szám.

Ha x osztható 3-mal, akkor a négyzete is.

Ha x 3-mal osztva 1 maradékot ad, négyzete is 1 maradékod ad (1*1=1=0+1)

Ha x 3-mal osztva 2 maradékot ad, négyzete 1 maradékot ad (2*2=4=3+1)

Mivel a 2+3+4+5+6=20=18+2, ami hárommal osztva a maradék 2, nem négyzet lehet szám.

2013. márc. 17. 13:28
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, és arra valamilyen magyarázatot kérhetnék esetleg, hogy miért nincs olyan négyzetszám ami 3-al osztva 2 maradékot ad, miért nem lehet ilyen négyzetszám?
2013. márc. 17. 15:53
 5/6 anonim ***** válasza:

A 13:28-as leírta.


Ha egy hárommal osztható számot (3*k) emelsz négyzetre, az hárommal osztható lesz (3*k*3*k = 3*(3*k*k)).


Ha olyat, ami 1 maradékot ad hárommal osztva (3*k+1), akkor az eredmény hárommal osztva 1 maradékot adó lesz ((3*k + 1)^2 = 9*k^2 + 6*k + 1 = 3*(3*k^2 + 2*k) + 1).


Ha pedig olyat, ami 2 maradékot ad hárommal osztva (3*k + 2), akkor az eredmény hárommal osztva szintén 1 maradékot ad ((3*k + 2)^2 = 9*k^2 + 12*k + 4 = 3*(3*k^2 + 4*k + 1) + 1)).


Másmilyen egész szám meg nincs.

2013. márc. 17. 15:58
 6/6 anonim válasza:

13:28-as vagyok:


Egy szám vagy osztható 3-mal, vagy nem. Ha nem, akkor 3-mal osztva 1 vagy 2 maradékot adhat. Ennyi. 3 eset van (3k, 3k+1, 3k+2) -> egy négyzetszám 3-mal osztva nem adhat 2 maradékot.

2013. márc. 17. 18:02