Jó a feladatmegoldásom, vagy esetleg kimaradtak belőle lehetséges esetek?


A feladatot és a gondolatmenetemet képként töltöttem fel, hogy jobban látszódjon: [link]

A válaszokat és a segítséget előre is köszönöm.


2012. jan. 12. 19:39
 1/7 BKRS ***** válasza:

Egy masik meggodnolas szerint, gyoktelenitessel es oszthatosaggal (ebben a megoldasban ugyanott van a hiba ahol a tiedben):

√x+√(x+2012) = √(x+2012) + √x =

=(x+2012 - x)/(√(x+2012) -√x) =

=2012/(√(x+2012) -√x)

2012 osztoi: 1,2,4,503, 1006 es 2012

√(x+2012) -√x = a

x+2012 -2√(x+2012)√x +x = a^2

2x + 2012 -a^2 = 2√(x+2012)√x

4x^2 +4x*(2012 -a^2) + (2012-a^2)^2 = 4x^2 + 4*2012*x

x = (2012-a^2)^2/(4a^2)= (2012/2a - a/2)^2= (1006/a - a/2)^2

Ezt kell kiszamolni a = +/- 1,2,4,503, 1006 es 2012 esetere.

Amikor ez egesz lesz, akkor jo.

Nyilvan a-nak az 1006 paros osztojanak kell lennie, tehat 2,vagy 1006 johet csak szamitasba, ez mindketto x=252'004 -et ad eredmenyul.

2012. jan. 12. 21:40
 2/7 A kérdező kommentje:
Ahá, szóval nekem még az egyenletrendszerek felírásánál figyelembe kellett volna vennem a negatív osztókat, és lenne még (elméletben) 6 másik egyenletem, amiben a jobb oldal a korábban felírtak ellentettje?
2012. jan. 12. 22:17
 3/7 A kérdező kommentje:

De ha nem akarok 12 egyenletrendszert megoldani, akkor csinálhatom a következőket?

Azt mondom, hogy legyen 'a' az egyik osztó, ennek az osztópárja akkor '2012/a'.

Ekkor ez lesz az egyenletrendszer:

n + k = a

n - k = 2012/a

Összeadva őket: 2n = a + 2012/a

n = a/2 + 1006/a (lehet, hogy kivonni célszerűbb lenne, mert akkor k-ra jön ki egy kifejezés, és az én gondolatmenetemben x = k²)

Innentől kezdve megint mondhatom azt, hogy 'a' az 1006 páros osztója kell legyen, tehát a = ± 2 vagy a = ± 1006.

Ebből n = ± 504 és k = ± 502.

Mivel x = k², ezért x = 252.004 mindegyik esetben.

2012. jan. 12. 22:40
 4/7 BKRS ***** válasza:

Nalad szerintem osszesen annyi a gond, hogy nem dolgozza ki a megoldas miert nem lehet a ket gyok tort szam.

Az enyemben is van valahol utkozben egy hasonlo felteves csak jobban el van bujtatva.

Szoval ugyanaz a gond.

Tenalad nem lesznek negativ esetek.


Nalam meg az utolso mondat igy hangzik heyesen:

Nyilvan a-nak az 1006 paros osztojanak kell lennie, tehat +/- 2,vagy +/- 1006 johet csak szamitasba, ez mind a negy x=252'004 -et ad eredmenyul.

2012. jan. 12. 22:55
 5/7 A kérdező kommentje:

Igaz... viszont nem is nagyon tudom, hogy hogyan lehetne ezt bebizonyítani. Valahogy úgy érzésre és ránézésre látszik.

Annyi nem elég, hogy a feladat azt írja, hogy x-nek egésznek kell lennie? Vagy pontosan milyen két gyökre gondolsz?

2012. jan. 12. 23:25
 6/7 bongolo ***** válasza:

Igen, annak kellett volna lenni az első mondatodnak, hogy √x és √(x+2012) is egész kell legyen. Mivel x egész a feladat szerint, ez könnyen belátható:


√a+√b=k

√a = k-√b

a = k²+b - 2k√b

Mivel a,b és k is egész, b négyzetszám kell legyen.


Utána már jó a megoldásod. Kicsit több is, mint kellene:

- Negatív n és k-val nem kell számolni, hiszen k=√x, ami pozitív szám. Ugyanígy n is.

- Mivel x és x+2012 is azonos paritású (vagy mindkettő páros, vagy mindkettő páratlan), ezért n és k is azonos paritású kell legyen. Ami miatt n+k és n-k is határozottan páros! Vagyis csak a páros osztópárokat kell nézni, ami csak 1006 és 2. Mivel n és k is pozitív, csak n+k=1006 és n-k=2 a kiszámolandó egyenlet.

2012. jan. 12. 23:42
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.
2012. jan. 14. 17:54