Megoldható a következő egyenletrendszer? X^ (x+y) = y^12 y^ (x+y) = x^3

2013. márc. 9. 10:09
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Nem, túl korán van.
2013. márc. 9. 10:43
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ezek a jó feladatok, amikor azt sem tudom merre induljak el aztán a firkálásból kipottyan a végeredmény:)


x, y > 0

1. Vegyük a logaritmusát a két egyenletnek:

(x+y) log x = 12 log y

(x+y) log y = 3 log x


2. Szorozzuk össze a két egyenletet:

(x+y)^2 = 36

# x + y = +6 (ha x,y>0 összegük sem lesz -6)


3. Osszuk el az (1.) egyenleteket:

log x / log y = 4 * log y / log x

(log x / log y)^2 = 4

(log x / log y) = 2

log_y x = 2

# x = y^2


4. A #-al jelölt egyenletekből a másodfokú megoldóképlettel kihozható a (4,2) számpár.

2013. márc. 9. 11:39
 3/6 Lillamaci válasza:

Addig értem, hogy logx/logy=2. Ez után honnan kapom a

log_y x=2?

2013. márc. 9. 13:15
 4/6 anonim ***** válasza:

Logaritmus azonossága. [link]

[link]

2013. márc. 9. 13:22
 5/6 Lillamaci válasza:
Már megvan!
2013. márc. 9. 13:24
 6/6 A kérdező kommentje:
Úúú,három órát szenvedtem vele,de a két logaritmus egyenlettől tovább nem igen jutottam,erre tessék... :))
2013. márc. 9. 13:28