2013. márc. 9. 10:09
2/6 anonim válasza:
Ezek a jó feladatok, amikor azt sem tudom merre induljak el aztán a firkálásból kipottyan a végeredmény:)
x, y > 0
1. Vegyük a logaritmusát a két egyenletnek:
(x+y) log x = 12 log y
(x+y) log y = 3 log x
2. Szorozzuk össze a két egyenletet:
(x+y)^2 = 36
# x + y = +6 (ha x,y>0 összegük sem lesz -6)
3. Osszuk el az (1.) egyenleteket:
log x / log y = 4 * log y / log x
(log x / log y)^2 = 4
(log x / log y) = 2
log_y x = 2
# x = y^2
4. A #-al jelölt egyenletekből a másodfokú megoldóképlettel kihozható a (4,2) számpár.
3/6 Lillamaci válasza:
Addig értem, hogy logx/logy=2. Ez után honnan kapom a
log_y x=2?
4/6 anonim válasza:
6/6 A kérdező kommentje:
Úúú,három órát szenvedtem vele,de a két logaritmus egyenlettől tovább nem igen jutottam,erre tessék... :))
2013. márc. 9. 13:28